Vetítés valódi 2,35:1-es CinemaScope formátumban
Az amerikai Runco cég nevét nálunk legfőképpen a megszállott házimozi
rajongók ismerik. Pedig a Runco évtizedek óta a képmegjelenítés
úttörőjének számít, legújabb fejlesztése a kültéri LCD megjelenítő,
amely egyaránt alkalmazható házi és vállalati, céges megoldásokra.
Ebben az írásunkban azonban elsősorban az új RS-900-as házimozi
projektort, illetve belépő társát, az RS-440-est, továbbá a veszteség
és torzítás nélküli 2,35:1-es képformátumú vetítést biztosító
CineWide/Autoscope rendszert szeretnénk bemutatni.
Runco RS-900 és RS-440 házimozi projektorok
Az RS-900, illetve a belépő színtű RS-440 számos korábbi modellt vált. Az RS-440 HD-Ready felbontású, egychipes DLP rendszerű projektor. Már rendelkezik a Runco saját fejlesztésű SuperOnix DMD chipjével, ISF kalibrációval és RVR (írisz) szabályozással.
Az RS-900 ezen felül Full HD, azaz 1920x1080p felbontású, fényereje 1200 ANSI lumen, és rendelkezik motoros lencsemozgatással. Az ISF kalibráció és az RVR funkció magától értetődik: a kontraszt értéket és dinamikát elektronikus vezérlésű írisz szabályozza. A lámpa fényereje is szabályozható, így kevesebb fényerő mellett az élettartam hosszabbítható, és a lámpát hűtő rendszer is hangtalan működést produkál. A beépített Vivix II digitális videoprocesszor tökéletes képminőséget garantál a vászon minden pontján. A digitális bemenetekből két HDCP kompatibilis HDMI felületet találunk, illetve egy RS-232 csatlakozón keresztül a készülék integrálható automatizált rendszerekbe is. Mindkét projektor közös tulajdonsága, hogy sokkal kedvezőbb áron elérhető, mint az elődmodellek.
Ezen túlmenően az RS-900 kiegészíthető anamorfikus lencsével: a Runco CineWide/Autoscope-pal ellátott CineWide rendszerével, amely torzításmentes és felbontáscsökkenés nélküli átalakítást jelent 2,35:1 arányú vászonhoz úgy, hogy a projektor felbontásának utolsó pixele is ki van használva a képalkotás során. A kiegészítő lencsék két minőségi szintben elérhetők, az egyszerűbb Rainier mellett a filmek megszállottjai a kompromisszummentes McKinely előtétlencsét is választhatják a projektorhoz.
A Cinewide rendszer
Ahhoz, hogy megértsük, mire is képes a Runco CineWide, ill. Autoscope-pal ellátott Cinewide technológiája, merüljünk el kicsit a DVD lemezek világában. Ha kézbe fogunk egy DVD lemezt, legtöbbször azt a feliratot látjuk, hogy 2,35:1 képarányú, 16:9 megjelenítőre optimalizálva. A 2,35:1 képarány a szélesvásznú filmes felvevőkre jellemző, amelyekkel a mozifilm forgatásán felveszik a jeleneteket. Ez szélesvásznú képet eredményez, amit alul-felül kiegészítenek egy fekete csíkkal, így lesz belőle 16:9 képarány. Viszont ezek a fekete csíkok a képmegjelenítésben nem vesznek részt, nem aktívak, így a projektor valós felbontásának egyharmada elvész.
A megoldás a Runco CineWide rendszere, amely többlépcsős, veszteségmentes átalakítást tesz lehetővé a két rendszer között. Az első lépcsőben a projektor érzékeli a szélesvásznú műsoranyagot, és digitálisan eltávolítva a fekete csíkokat, egy függőlegesen nyújtott képet állít elő, amely a projektor DMD chipjének teljes képmezőjét kihasználja, ezért a felbontás nem vész el. A következő lépcsőben ezt a nyújtott képet az anamorfikus előtétlencse vízszintesen is megnyújtja, előállítva a nagyfelbontású szélesvásznú moziélményt. A CineWide rendszernél az előtétlencse fix, míg a továbbfejlesztett, Autoscope-pal kiegészített változatnál, ha szükséges, a lencse motorikusan az optika elé mozdul, ha viszont 16:9 képarányt érzékel, szintén automatikusan elmozdul a kép útjából.
Stewart CineCurved vászon
A Runco projektorok a ténylegesen hasonló kvalitású vetítőfelülettel biztosítanak kimagasló képminőséget. Ezen a téren a Stewart már több mint 60 éve az egyik legjobbnak számító gyártó a világon. A szélesvásznú átalakítás járulékosan a vetítőfelület kiképzésében is jelentkezik. Mivel az előtétlencse minden irányban domború, ezért az általa előállított kép alsó és felső része íves lesz. Ahhoz, hogy ezt az ívet kompenzálják, a vetítővászon sem sík, hanem ívben hajlított megoldást kapott, ugyanúgy, mint a kereskedelmi mozikban. Ennek a rendszernek van még egy előnye: a vászon által visszavert fény nem oszlik meg, hanem koncentráltan a néző felé irányul, még fényesebb, valósághoz közelítő képet eredményezve. Természetesen a CineWide rendszer működik sík vásznaknál is, ott a vászon szélén lévő fényelnyelő felület tünteti el a nem kívánatos részt. A Stewart az ívelt vásznakat a Runco előtétlencséinek megfelelő ívvel készíti, így ez a megoldás biztosítja a legtökéletesebb szélesvásznú átalakítást.
***
Európában és hazánkban is egyre nő az otthoni mozizás kultúrája, ezzel együtt emelkednek a házimozi projektor és vetítővászon eladások is, viszont a kereskedők és a speciális házimozi installációs cégek még mindig a hagyományosnak mondható 16:9-es megoldásokat prezentálják, pedig a szélesvásznú, 2,35:1 képformátum megmarad a Blu-ray korongoknál is.
Videopraktika
2008. április