InFocus X9 és X10
(2009 február)
Az InFocus 2008 év végi választékát nézegetve a legfeltűnőbb érdekesség, hogy a 16:9 formátumú, otthonra szánt projektorok közül már csak a legkisebbnek, az X9-nek 720p a felbontása. Az InFocus teljes házimozi palettája esetében (X10, In81, In82, In83) Full HD paneleket használnak. A cég két belépő mozis modellje az X9 és az X10 rendkívül alacsony árával hívja fel magára a figyelmet. Kérdés, hogy ezeken az árakon megkapjuk-e azt a minimális minőségbeli színvonalat, ami a mozizáshoz ma már elengedhetetlen.
Play Big X9
Az X9-ről nagyon gyorsan kiderült, miféle szerzemény valójában. Ilyen kis dobozban még projektor nem érkezett hozzám, kibontva inkább egy játékszernek tűnt, mintsem egy házimozi projektornak. A gyártó igen okosan felismerte a piaci rést. Jelenleg ugyanis kevés a prezentációs és a házimozi projektorok közé beilleszkedő olcsó vetítő. Az X9 pedig pont egy ilyen modell. A készülék nagyon kicsi, könnyen hordozható, nagy fényereje van, viszont 16:9-es képarányával, és a DarkChip2-es DMD-vel kiválóan alkalmas lehet általános otthoni felhasználásra.
A készülék megépítésekor egy már meglévő prezentációs modell házát (x6, x7) vették alapul, ebbe került bele az 1280x720 felbontású DarkChip2-es DMD. Az 1-chipes DLP rendszer végtelenül egyszerű fényútvonala lehetővé teszi a kis készülékházat, és lehetőséget ad arra, hogy nagyon olcsó alkatrészeket használva is megmaradjon a vetített kép letisztultsága, élessége. Természetesen ez még kevés a jó képminőséghez, de jó alapot ad egy korrekt „mindenes” projektorhoz.
Beállítás, képminőség
A készülék telepítése igen egyszerű volt. Lens shift (az objektív mozgatási lehetősége) nincs, a zoomtartomány pedig olyan kicsi, hogy inkább csak a marketing szempontjából van jelentősége, mintsem a vetítési távolság változtatására lehetne használni. Az objektív elég közel engedi a vászonhoz a vetítőt asztali telepítéshez, méretéből adódóan ez is a legésszerűbb használati módja. Ha kedvünk támad megnézni egy filmet, vagy játszani valamelyik HD konzollal, csak előkapjuk a vetítőt a dohányzó asztalból, és már mehet is a műsor.
A képjellemzők gyári beállításaitól nagyon nem tudunk eltérni, mivel a módosításokra kevés lehetőséget kapunk a menüben. Vannak persze előre definiált üzemmódok, ezek közül könnyű kiválasztani az aktuális felhasználáshoz passzolót. Kalibráláshoz a végpontok beállítása természetesen lehetséges (brightness/contrast), de a kép színvilágának helyrebillentése már nem. Márpedig szükség lenne rá, mert az X9 színvilága enyhén szólva messze van a megfelelőtől. Szerencséje azonban, hogy a színek oly módon pontatlanok, hogy a mozifilmek megjelenítésekor fogyasztható irányba billentik a képi világot. Mondjuk úgy, hogy van egy sajátos színvilága, ami messze nem olyan, mint amilyennek kellene lennie, de mégsem rontja el nagyon a képet. Nem olyan, mint egy régi prezentációs LCD, amelynél az őrülten világító színektől elment a kedvünk a filmnézéstől.
Jellemzően az olcsóbb DLP rendszerekhez a sárga szín itt is halovány, emiatt a vörös bordóba megy. A sötét árnyalatokon látható több helyen zavaró pontatlanság, de nem lesz a kép élvezhetetlen. A színek sajátos világa néhol kicsit durva, túl kontrasztos, markáns képet ad, de ez elnézhető neki, ezen a fogyasztói áron ez bőven tűrhető.
A vetítő kontrasztja megfelel a specifikációban megadottaknak. Persze a gyári adatot csak maximális „white peaking” módban érhetjük el, ami normál használat közben nem ajánlott, annyira elrontja a videoképet. A White Peaking használata mellett a fehér, mint árnyalat nagyon erősen kiugrik, ha túl magasra állítjuk be ezt, a fehér képrészletek oda nem illő módon fognak világítani. A White Peaking teljes kikapcsolásával azonban a megjelenített kép lapos, és kontraszt nélküli. Ezért valamennyi White Peaking használata mindenképp ajánlatos, de egyéni ízlés, hogy mennyit bírunk belőle elviselni.
Érdemes még megjegyezni, hogy szokatlanul erősen látni az egyes felvételeken a tömörítési hibákat, ami utal arra, hogy enyhe színátmenet-sávosodás problémával dolgozik a rendszer. Ez a tesztábrákon tetten is érhető. Még a legjobb 1080p felbontású tesztfelvételeken is előjöttek olyan képi hibák (foltosodás, blokkosodás), amelyek a jobb minőségű megjelenítőkön mindig rejtve maradnak.
Videofeldolgozás
A várakozásnak megfelelően az analóg portokon nagyon gyenge volt, amit az X9 produkált. A deinterlacer és scaler képességek alapszintűek, gyakorlatilag azon a szinten vannak, mintha egy prezentációs készüléket vásároltunk volna. A PAL 2:2 film ütemet meglepő módon felismerte, de az erős, kikapcsolhatatlan zajszűrés, és a gyenge videomódú deinterlace miatt nem ajánlom az analóg bemenetek használatát. Ha van rá mód, a HDMI bemeneten érdemes hajtani. Blu-ray forrásból 1080/24p üzemben tökéletesen használható, a 24 Hz-es ütemet szépen vitte.
Összegzés
Az áráért nem kevés, amit az X9 nyújt. Nekem kifejezetten tetszett a vetítő produkciója, persze figyelembe véve, hogy milyen felhasználásra készült, és hogy nagyon olcsó. Nem igazán „komoly”, de még csak nem is egy átlagos tudású házimozi vetítő. Vérbeli belépő modell, viszont ahhoz képest egészen sokat kihozhatunk belőle. A képe pontatlan, de fogyasztható színvilágú, a részleteket jól és élesen jeleníti meg a 720p felbontás korlátai mellett is. Kontrasztja nem sok ugyan, viszont a fényereje nagyon magas, így kiválóan használható egy kis beszűrődő fény mellett is. Összességében egy kellemes multimédia projektor. Alkalmi mozizáshoz, videojátékokhoz, bulikhoz, focimeccs nézéshez a haverokkal kiválóan alkalmas.
Ár: bruttó 169.000 Ft
Ami tetszett
- Kompakt kivitel, ideális, ha nem fix telepítésű vetítőt akarunk.
- Nagy fényerő a kis mérethez képest. Ez jól jön a nappali használathoz.
- Viszonylag jó képi világ, nézhető videokép hozható ki belőle
- Az 1920/24p üzem kiválóan működik.
- Elfogadható hűtési zaj (bár nem kifejezetten halk)
- Alacsony lámpaár (bruttó 40.000 Ft)
Ami kevésbé tetszett
- Gyenge videofeldolgozás
- Limitált kalibrálási lehetőségek, RGB beállítások hiánya
- Csak a távvezérlőről üzemeltethető (tartalék gombelem nem árt)
- A lassú színkerék miatt gyakran látható szivárvány
- Pontatlan színek, nem igazán házimozi vetítő kategória
- Kis zoomtartomány (1,1x)
Fő jellemzők (gyári adatok)
• 0,62"-es DarkChip2 DMD
• 1280x720 natív felbontás (16:9 képarány)
• 1800 ANSI lumen maximális fényerő
• 2500:1 kontraszt
• 1,1x-es manuális zoom/manuális fókusz
• 180 W-os lámpa, 3500/4000 üzemóra
• 30 dB hűtési zaj
• PAL, SECAM, NTSC, 720p, 1080i, 1080p (24p) felbontáskezelés
• 3,38 kg tömeg
• 3 év garancia (lámpa: 12 hónap)
Play Big X10
A PlayBig „X” család második tagja valójában inkább az IN sorozatba passzol. A Play Big IN projektorok (IN81, IN82, IN83) készülékházát használó X10 a specifikációk és a megjelenés alapján valójában az IN81 alá pozícionált projektor. A specifikációkban ígért tudása alapján viszont a 389 ezer forintos fogyasztói ára igencsak alacsony a jelenlegi piacon. A DarkChip1-es 1080p DMD-t használó X10 gyakorlatilag az egyik legolcsóbb Full HD projektor, ami jelenleg kapható.
Kibontáskor egy ízléses fekete készülékház bukkant elő a hatalmas dobozból. Az X10 külsőleg hasonló „ufós” jellegű, mint az előző IN sorozat modelljei. A forma kicsit változott, a készülék felülete ezúttal matt fekete. Kézbe véve érezhető, hogy a nem kis darab vetítő valójában nincs megtömve annyi anyaggal, mintsem azt gondolnánk. Bár nem könnyű, de a 6,4 kilós tömeg egy fele ekkora vetítőbe is belefért volna. Kivitelezése egyébként korrekt, az előző IN modellekre jellemző színvonal nagyjából megmaradt, viszont nincs az a robusztus „elpusztíthatatlan” érzet, mint a régi Screenplay InFocus vetítőknek volt. Igaz, azok inkább voltak külsőre prezentációs projektorok, mint a mostani modellek, viszont ennek megfelelően lehetett is nyüstölni őket rendesen.
Beállítás, képminőség
Az objektív által nyújtott zoomtartomány az X10 esetében sem valami sok, így nincs túl sok mozgástér az elhelyezésre. Az objektív itt jóval szűkebb (hosszabb gyújtótávolságú), mint az X9-nél, vagyis az esetek nagy részében a nézők mögé kell majd elhelyezni a vetítőt, mennyezeti pozícióban. Ez kifejezetten hasznos egy fixen installált házimozi vetítőnél, de azért kár, hogy gyakorlatilag máshogy nincs is esély az X10-et normálisan telepíteni. Az viszont, hogy akár 4,4 méterre is elvihetjük egy 2 m széles vászon esetében a vetítőt, segít abban, hogy a projektor kevésbé legyen szem és fül előtt.
Megszoktam már, hogy az olcsóbb házimozi vetítők a gyárilag felkínált üzemmódokon, alapbeállításon meglehetősen sok utólagos finomhangolást igényelnek a megfelelő kép eléréséhez. Nos, ez az X10-re egyáltalán nem igaz. Az RGB gamma színegyüttfutás kiváló, gyári beállításon („Film” üzemmódban) szinte tökéletesek a szürke árnyalatos ábrák. Kicsit a felső tartomány kiugrik, de az is csak intenzitásban. Elszíneződés nincs.
A tesztfilm jeleneteken egy olyan színvilág köszönt vissza, ami teljesen szokatlan egy ilyen árú modelltől. A színek a legtöbb esetben inkább egy magasabb kategóriás DLP projektor képi világára emlékeztetnek. Gyakorlatilag a végpontozás és a gamma beállítása elégséges ahhoz, hogy egy jól kalibrált vetítőnk legyen. A bőrszínek kiemelkedően jók voltak, és a magas ANSI kontrasztnak megfelelően a jól bevilágított jelenetek harsány dinamikus képe, a DLP chip megszokott, filmszerű impressziójával a vártnál sokkal jobban mutattak.
A kompromisszum a közepes és főleg a gyengén bevilágított jeleneteken jött elő. A manuálisan állítható írisszel még teljesen elzárt módban sincs túl magas on/off kontrasztja a vetítőnek, viszont ekkor már fényerő sem marad elég. Az általam ideálisnak talált írisz beállításon – ahol már a 2 méteres vásznon elég erőteljes a kép fényereje – pedig éppen nem éri el a 2000:1 értéket az on/off kontraszt. Ez pár éve még kiválónak számított volna, de manapság inkább sereghajtó az 1080p mezőnyben. Mivel a vetítő képi dinamikája egyébként kiváló, ezért csak a nagyon sötét jeleneteknél érezhető a jó fekete-megjelenítés hiánya. Itt viszont jócskán lemarad, még a jobban sikerült dinamikus íriszes LCD modellek mellett is.
A DLP hibajelenségek közül a szivárványhatás az, ami említést érdemel. Az X10-en a négyszeres sebességű 7-szegmenses színkereke ellenére a vártnál többször látható szivárvány, bár ez inkább akkor jellemző, ha nyitott írisz beállítás mellett használjuk.
Videofeldolgozás
Ezen a téren sem vártam komoly teljesítményt, viszont egyáltalán nem rossz az X10 videofeldolgozó része. Itt látszik, hogy az X9 valóban csak egy prezentációs modell, amelybe 16:9-es chip került. Az X10 deinterlacere az analóg bemenetekről jól dolgozik, és a skálázás sem rossz. A 1080i sportműsorokkal kifejezetten korrektül viselkedett. Hozzávéve a korrekt deinterlacerhez az elérhető magas fényerőt, HDTV megjelenítőnek kifejezetten alkalmas az X10. A 1920/24p üzemmódot az X9-hez hasonlóan kiválóan vitte.
Összegzés
Ár/teljesítmény viszonyban ez a modell is kifejezetten jóra sikerült. Az X9-hez hasonlítva ez már egy komoly vetítő, olyan kvalitásokkal, melyekkel jól használható házimozira, de könnyen tetten érhető az a butítás, ami miatt a 1080p InFocus típusok „legkisebb” modellje lett. A fekete megjelenítése a mai mezőnyben még éppen hogy megüti a minimum szintet. Persze érthető, hogy ezen a módon korlátozták az X10 képességeit, hiszen a kép többi jellemzője kifejezetten jó. Ha sokkal jobb lenne az on/off kontrasztja, akkor nem biztos, hogy eladhatóak lennének a magasabbra pozícionált InFocus modellek.
A vetítőt azoknak ajánlom, akik szeretnének egy sokféle alkalmazásra használható projektort. Értem ezen a mozit, a HDTV, esetleg hagyományos TV adások megjelenítését, vagy játékkonzolos felhasználást. A fényereje a manuális írisszel jól variálható, mozihoz vissza tudjuk fogni, hogy ne legyen túl világos a kép, és a nappali felhasználás sem jelent neki gondot nyitott írisz mellett.
Ár: bruttó 389.000 Ft
Ami tetszett
- Gyári állapotban kiváló színvilág és harsány, éles, részletgazdag kép.
- Jó videofeldolgozás.
- Gyári állapotban közel tökéletes RGB gamma tracking, 6500 K könnyen elérhető.
- 1920/24p kezelése (kétszeresen is jó a videofeldolgozás!)
- Nagyon jó ANSI kontraszt
- Magas elérhető fényerő
Ami kevésbé tetszett
- Enyhe fényszórás a vetített képen kívülre.
- Alacsony on/off kontraszt.
- Telepítése mennyezeti pozícióban ésszerű a nagy gyújtótávolságú objektív miatt
- Távvezérlő nélkül limitált kezelhetőség
- Alacsony, 1,2x zoomtartomány.
Fő jellemzők (gyári adatok)
• DarkChip1 DMD
• 1920x1080 natív felbontás (16:9-es képarány)
• 1100 ANSI lumen maximális fényerő
• 2500:1 kontraszt
• 1,2x manuális zoom/manuális fókusz
• 300 W-os lámpa, 2000/2500 üzemóra
• 30 dB hűtési zaj
• PAL, SECAM, NTSC, 720p, 1080i, 1080p (24p) felbontáskezelés
• 6,4 kg tömeg,
• 2 év garancia (lámpa: 6 hónap)
Balagee