2013. február
Még nincs egy fél éve, hogy részletesen bemutattuk a Casio projektorújdonságait. Azóta a cég – érthető módon, hiszen LED/lézer hibrid vetítőkből nagyon széles a kínálata – nem hozott ki új modelleket, hanem az idei ISE tanúsága szerint, a szellemes alkalmazásokra helyezte a hangsúlyt.
Amióta a Casio elsőként kifejlesztette a hagyományos fényforrások helyett LED és lézer (plusz foszfor) felhasználásával készült ún. hibrid fényforrását, rendületlenül halad ezen az úton.
Első, Green Slimnek nevezett projektorcsaládjának kihozása után, hamarosan megjelentek a Standard, a Pro és az ST (Short Throw, azaz rövid vetítési távolságú) sorozatok. Az említett részletes ismertetőnkből megállapítható, hogy a cég jelenleg 6 Green Slim típust, 8 Standard („M”) modellt, 6 Pro készüléket, és 2 ST típust kínál.
A fényerőt folyamatosan sikerült növelni, a Pro sorozat egyes típusai 4000 ANSI lumenesek, de a kicsi, hordozható Green Slim típusok is 2500 ANSI lumentől indulnak.
Nos, ahogy említettük, most új modellt nem hozott a Casio az ISE-re, viszont olyan többprojektoros megoldásokat mutatott be, amelyekkel „megsokszorozható” egy-egy projektor teljesítménye.
Projector Stacking System
A „stacking” fogalma jól ismert a professzionális projektortelepítők számára. Arról van szó, hogy egy masszív és merev keretben két projektort egymás fölé helyezve és pontosan beállítva nagyjából ugyanazt érhetjük el, mint egyetlen kétszeres fényerejű projektorral – ugyanakkor a legtöbbször lényegesen olcsóbban. Bizonyos fényerő fölött ugyanis a vetítők ára nem arányosan emelkedik a fényerő növekedésével.
Természetesen megfelelő hardveres/szoftveres környezettel gondoskodni kell arról, hogy a két (vagy több) kép pontosan fedésben legyen, és torzítás se lépjen fel az optikai (vetítési) tengelyek eltérése miatt.
Két Standard ("M" sorozatú) projektorból kialakított Projector Stacking System
A Casio ráadásul a stackinget megfejelte a Convex System nevű, warping képességekkel bíró rendszerével is. A warping azt jelenti, amikor nem sík felületre, hanem ívelt, félgömb, henger vagy más, tetszőlegesen hajlított, esetleg sarkos felületre vetítünk úgy, hogy az arányok nem torzulnak.
A standon a két „M” sorozatú projektorból összeállított stacking egy henger felületére vetített, de minden bizonnyal ez esetben is lehetőség lett volna másfajta görbült felületet választani.
A stacking rendszert a Casio egyelőre két változatban kínálja: az XJ-SK600 az „M” sorozatú XJ-M250 projektorokhoz készült, az XJ-SK650 pedig a „Pro” sorozatú XJ-H2600-asokhoz.
A fenti összeállítás a Convex Systemmel kombinálva egy henger felületére vetít a Casio standján
Multiprojektoros vetítés
A Casio standjának egy másik sarkában három Green Slim vetítőt láthattunk működés közben egy széles, homorú felületre vetíteni. A vászon sarka mellett látható VIOSO felirat arra engedett következtetni, hogy a Casio – több más céghez hasonlóan – szorosan együttműködik a nagyon fejlett Edge Blending és Warping (és egyéb) technológiákat integráló VIOSO szoftveres és hardveres/szoftveres eszközökkel. A 2007-ben alakult német cég kétféle szoftveres rendszert (Presenter, Anyblend) és négy hardver + szoftver terméket (Blackbox, Anystation, Wings és Shortwall) kínál a legkülönbözőbb intelligens tulajdonságokkal. Például a Windows alatt futó Presenter nevű szoftver alkalmas fényképek és videó többprojektoros vetítésére, a kamerával kiegészített automatikus beállításra (soft edge blending) és a warping funkciót is tudja. Ugyanez a szoftver az automatikus projektor-stackingre is alkalmas egy Windows-kompatibilis kamera segítségével.
Multiprojektoros vetítés Green Slim projektorokkal, ívelt felületre, az Edge Blending és a Warping funkciók felhasználásával
A Casio tehát most a fent részletezett, az ISE 2013 kiállításon bemutatott irányokba lépett tovább, de ez nem jelenti azt, hogy a cég hamarosan nem fog jelentkezni új vetítőkkel is.
NA