Gyakran felmerülő kérdés a kezdő projektorosoktól, hogyan is fest valójában az 1 chipes DLP projektorokon látható szivárvány (rainbow) jelenség. Az alábbi kis saját készítésű flash animáció segítségével megpróbáljuk szemléltetni ezt az effektust.
A jelenség maga a színkerék alapú 1 chipes DLP rendszerek sajátja. Minél lassabb az RGB alapszíneket előállító színkerék sebessége, annál inkább látszani fog a szivárvány. Maga a jelenség leginkább nagy kontrasztkülönbséggel megjelenő objektumokon látható. Jellemzően fekete alapon fehér vagy világos objektumokon (jó példa erre a filmfelirat). A szivárvány megjelenését elősegíti, ha a szemünkkel pásztázzuk a képernyőt, vagy ha a kontrasztos objektum maga mozog a képen (akárcsak az itt bemutatott animáción). A szivárvány jelenség problémája megfigyelő egyénenként változó, nem mindenki látja azonos mértékben. A szivárványt növeli a vetítő magasabb fényerje, és magas kontrasztja is. Azaz minél több a fényerő és a kontraszt, annál valószínűbb, hogy gondot fog okozni a szivárvány.
A felső RAINBOW felirat körül kialakuló elszíneződés maga a szivárvány. Az alsó felirat szivárványmentes. A jelenség ilyen mértékű megléte igen ritka, még a 2x sebességű DLP projektorok sem szivárványoznak ennyire. Csupán azért ábrázoltuk így, hogy egyértelműen felismerhető legyen miről is van szó.