BenQ GP520
2024. december
A GP500-as utódaként kihozott GP520 szélesebb körű rendeltetést kapott: nemcsak házimozizásra alkalmas, hanem minden másra is az otthoni szórakoztatás területén. Egyfajta „all-in-one” megoldásról beszélhetünk. Ennek jegyében a gyártó ellátta az egyszerű, zökkenőmentes használat minden kellékével, továbbá az Android TV továbbfejlesztett változatával, a Google TV szolgáltatással. Lássuk közelebbről, hogy miről van szó!
A hagyományos házimozi-projektorok használatának különféle buktatói vannak. Például, ha szeretnénk áttenni a készüléket a szobában egy másik helyre, vagy egyik helyiségből a másikba, akkor gyakran problematikus vagy hosszadalmas a beállítás az új pozícióban. Egy másik zavaró tényező lehet a környezeti világítás, amelynek változásához a projektorok nem könnyen tudnak alkalmazkodni. Az is előfordulhat, hogy nem vetítőernyőre, hanem a szemközti falra (esetleg a mennyezetre) szeretnénk vetíteni, és a fal színe eltér a fehértől.
Mindezekre és a hagyományos projektorok esetében felmerülő több más „krónikus” problémára kínál automatizált megoldásokat a gyártó, amelyeket közelebbről is meg fogunk vizsgálni a tesztben.
Mint az előd GP500-as, a GP520-as is egy okosprojektor, azzal a lényeges különbséggel, hogy a GP500-ast (és több más, korábbi BenQ projektort) fel kellett „okosítani” egy külső HDMI dongle utólagos behelyezésével, és a Netflixet nem lehetett közvetlenül elérni. A GP520-as a Google TV-t integráltan tartalmazza, a Netflix, a Prime Video és a YouTube külön gombot kapott a távvezérlőn.
Szintén továbblépés a WiFi 6.0 nagyobb sávszélessége, a Bluetooth 5.2 és különösen a játék szempontjából kiemelten fontos késleltetés csökkentése kb. 17 ms-ra, a ALLM (Auto Low Latency Mode) segítségével.
Főbb gyári adatok – BenQ GP520
- Technológia: 1-chipes DLP, 0,47”-es DMD-vel
- Fényforrás: 4LED
- Fényforrás élettartama: 20.000/30.000 óra (Normal/Eco)
- Fényerő: 2600 ANSI lumen
- Felbontás: 4K UHD (3840 x 2160 pixel)
- Színmélység: 10 bit
- Színtér-lefedettség: a Rec.709 98%-a
- Vetítési arány: 1,2 (állandó)
- Zoomarány: állandó
- Vetítési offset: 100%
- Trapézkorrekció: automatikusan: ±20 fok függőlegesen és ±40 fok vízszintesen, manuálisan: ±40 fok függőlegesen és vízszintesen, elforgatás (automatikus/kézi): ±30 fok
- HDR: HDR10, HDR10+ (HDR PRO)
- 3D megjelenítés: Full HD 3D (DLP szemüveg, aktív 3D)
- WiFi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2,4G, 5G, 6G)
- Bluetooth: Bluetooth 5.2
- Beépített hangszóró: 12 W (2x)
- Működési zaj: 26/24 dBA (Normal/Eco)
- Tömeg: 3,7 kg
- Méretek: 24,1 x 22,5 x 15,1 cm
- Különleges szolgáltatások: Auto Cinema (Intelligent Ambient Adaptation), Smart Image Alignment, ALLM (Auto Low Latency Mode) a játékhoz, Google TV beépített Netflix-szel, állványcsatlakoztatás alul, fölül vagy hátul, Dolby Audio, Cinematic Sound, fejlett USB-C funkciók
Design, kezelés, csatlakozók
A GP520-as „kocka” formája nem először jelenik meg a BenQ otthoni szórakoztató projektor-kínálatában (ilyenek pl. a játékra szánt X300G, X1300i és X3100i, és a házimozizásra szánt GP500-as is). Ennek a formának nagy előnye a könnyű mozgathatóság, és az izmos hangrendszer helytakarékos beépítésének lehetősége. A projektorhoz továbbfejlesztett távvezérlő tartozik, a már említett streaming eléréssel kiegészítve.
A készülék tetején a három nyomógomb mellett (be/ki, Bluetooth és hangerőszabályzó) két érzékelőt találunk: az egyik a környezeti fényt érzékeli (ALS = Abient Light Sensor), a másik pedig a távvezérlővel kapcsolatot teremtő IR érzékelő. Ezeken kívül a projektor előlapján van további három érzékelő. A középső az IR érzékelő duplikátja (hogy ebből az irányból is lehessen vezérelni a projektort), a bal szélső az automatikus élességállítást biztosítja, a harmadik pedig egy távolság (illetve közelség) érzékelő ún. ToF szenzor.
Külön dicséretet érdemel, hogy a projektor tetején, alján és hátulján is van egy-egy menetes hüvely az asztali vagy polcállvány, illetve a mennyezeti rögzítőszerelvény részére, vagy a mennyezetre vetítéshez alulról. Az elhelyezési rugalmasság így teljesnek mondható:
A készülék hátulján található csatlakozófelületen 2 db HDMI 2.1-es portot találunk, ami érthető, hiszen a 4K-UHD plusz alapszínenként 10 bit RGB átvitelhez a 2.0 verzió már nem lenne elég. A HDMI portok egyike alkalmas a hangjel kicsatolására is (ARC – Audio Return Channel).
Három USB port is található a készüléken, az egyik egy USB(A) szervizport, a másik a médiaolvasó és frissítésre is szolgáló USB(A) bemenet, de a legfontosabb a harmadik: egy DisplayPort Alt Mode-ot is tudó és tápfeszültséget is szolgáltató USB-C port. Mindezeken kívül egy analóg Audio out (mini jack) hüvely is rendelkezésre áll.
Maga a projektor a saját jogán is minőségi hangzást nyújt a 2 db 12 wattos hangszórójának köszönhetően. Ehhez igencsak szükség volt a már emlegetett „kocka” formára a relatíve nagy méretű hangszórók elhelyezéséhez.
Funkciók, szolgáltatások
Mint a bevezetőben már utaltunk rá, a gyártó egyik fontos célja colt a GP520-assal, hogy egy sor automatikus funkcióval megkönnyítse, illetve feleslegessé tegye a projektor hosszadalmas manuális beállítását a különféle vetítési helyzetekben, eltérő fényviszonyok között és akkor is, ha valamilyen színes falra akarunk vetíteni (összefoglalóan ezt nevezi a BenQ Intelligent Ambient Adaptation-nak). Ehhez fejlesztette ki a cég az Auto Cinema Mode-ot, amely a menüben aktiválható.
A másik nagy segítség a beállításban az ún. Smart Image Alignment, amely magába foglalja az automatikus élességállítást (Auto Focus), az automatikus trapézkorrekciót és elforgatást (Auto 2D Keystone & Rotation), a digitális zoomot, a kép ráillesztését a vászonra (Screen Fit), a kép átpozícionálását (Image Reposition) és a vetítés útjába kerülő akadályok elkerülését a képméret megváltoztatásával (Obstacle Avoidance).
Ismét meg kell említenünk a rugalmas felhasználást tovább bővítő USB-C portot, amelyhez egy DisplayPort kimenetű eszköz (a megfelelő kábellel) csatlakoztatható (DP Alt mode), továbbá alkalmas okoseszközök táplálására és töltésére (PD), képernyőjének tükrözésére, USB drive-ok olvasására (Media Reader) és gamer eszközök csatlakoztatására.
Menürendszer
Az első bekapcsoláskor egy adott helyen létre kell hozni a WiFi kapcsolatot az Internet használatához. Ezt követően esetünkben elkezdődött egy néhány percen át tartó firmware frissítés, majd néhány képkocka alapvető funkciókat mutat be. Ezt követően a projektort és a mellékelt távvezérlőt párosítani kell a képen megjelenő útmutatás szerint. (A későbbiekben telefonnal vagy tablettel is elvégezhető a párosítás, és ezután az okoseszközzel vezérelhető a projektor.)
Ezután az első tennivaló a Google TV beállítása, amennyiben szeretnénk igényben venni a streaming szolgáltatásokat és egyéb appokat. Természetesen ehhez regisztrálni kell, illetve be kell jelentkezni a megfelelő adatokkal.
A projektor főmenüje a „dashboard”, azaz irányítópult, amely feltünteti a fő menüpontokat, ugyanakkor lehetővé teszi az összes beállítási lehetőség megjelenítését az All Settings választásával:
Az Inputs menüpont alatt választhatunk a Home, illetve a HDMI1, HDMI2 és USB-C portok közül. A Home alatt jelenik meg maga a Google TV. Az összes beállítási lehetőséget magába foglaló Settings alatt (amelyet az All Settings-re kattintva érhetünk el a dashboardról) a Projector pontban találjuk a projektor beállításának opcióit, amelyek egy része az Advanced Settings alatt található. Valójában a képi (és audio) módok kiválasztása a Display & Sound alatt történhet (Bright, Cinema, Auto Cinema, Game, Sport, User, Expert Settings és 3D, illetve a hang esetében Cinema, Music, Game, Sport, Expert Settings és Dialog Enhancer).
HDR-ben a képi beállítások menüje teljesen átalakul, és megjelenik a négyféle választható képi mód:
A menürendszer teljes ismertetése meghaladja írásunk terjedelmi korlátait, a meglehetősen szövevényes rendszer további részletei a projektor használati útmutatójában megtalálhatók: https://esupportdownload.benq.com/esupport/PROJECTOR%20FOR%20CONSUMER/UserManual/GP520/GP520_UM_EN_241105083657.pdf
Képminőség, színvisszaadás, HDR
A 4K-UHD felbontás és a 4LED fényforrás kiváló képminőséget ígér. Köztudott, hogy a 0,47”-es DMD chipek natív felbontása Full HD, ám az XP2 Shift technológiának köszönhetően a vásznon vagy a falon mégis 4K felbontású képet láthatunk. A technikai magyarázat egy korábbi tesztünkben olvasható (BenQ W1700).
És valóban, a kép tűéles, és hozza a sajátos „LED-es” színvilágot az élénk, tiszta színekkel. Az egychipes DLP technológiának persze van egy ismert hátránya, éspedig az ún. szivárvány (rainbow) effektus, amelynek észrevehetősége az egy képkocka ideje alatt alkalmazott színváltás frekvenciájától és a néző egyéni érzékenységétől függ. A hagyományos fényforrás esetében a forgó színkerék (color wheel) sebességét nehéz volt egy határon túl növelni, a LED-es világítás esetében azonban a váltás elektronikus, és nemigen van felső határa. A specifikációból nem derül ki, hogy mekkora ez a frekvencia, de a szivárványozásra kevésbé érzékeny néző (mint e sorok írója is) nem érzékelte a rainbow effektust.
A 2600 ANSI lumen maximális fényerő a Bright képi módhoz tartozik, amely – mint minden más projektorban – inkább prezentációra való, erős környezeti fényben. A mért tesztpéldány legnagyobb fényereje 2470 ANSI lumen volt, illetve Eco módban 1620 ANSI lumen. Kalibrált User módban (lásd később) az on/off kontraszt bekapcsolt dinamikus szabályozás mellett kb. 1580:1, ami teljesen kielégítő ebben a kategóriában.
Mozizáshoz a Cinema vagy Auto Cinema mód javasolt, ahol természetesen kisebb értékek mérhetők, mivel ezekben a módokban a helyes színvisszaadás érdekében nem lehet annyi zöld komponens, mint Bright módban. Az említett két módban a kapott fényerő kb. 1430 ANSI lumen, míg a kalibrált User módban (a kalibrálás ebben a módban lehetséges) nagyobb, mint 1500 ANSI lumen. Ez bőven elegendő egy 2,8 m szélességű felület megvetítéséhez kb. 100 nit fénysűrűséggel, ami kb. 30 footlambertnek felel meg – ez még a HDR-hez is elegendő.
Az automatikus élességállítás tökéletesnek mondható, de aki ezzel esetleg elégedetlen, az kézzel finomíthatja az eredményt. Ugyancsak jól működnek a fentebb bemutatott, a környezeti világításhoz és a falszínhez alkalmazkodó automatikák, csakúgy, mint a kép geometriáját a kívánt módon megváltoztató automatikus funkciók.
Meg kell említenünk a menüben MEMC néven szereplő képjavító funkciót is. A betűszó jelentése Motion Estimation, Motion Compensation (mozgásbecslés, mozgáskompenzáció), hatása pedig a mozgás-reprodukció javulásában nyilvánul meg. Ez különösen a gyorsan mozgó objektumok, képi részletek megjelenítésében fontos, pl. a sportesemények vagy a gyors játékok esetében.
Visszatérve a kalibrálásra, User képi módban a színegyensúly (fehérpont) beállítására van lehetőség. színtartomány és a belső színpozíciók gyárilag vannak – szerencsére csaknem tökéletesen – beállítva. A specifikáció szerint a projektor színtartománya 98%-ban lefedi a Rec.709-es szabványos tartományt, amit a mérések megerősítettek.
Felső ábra: a projektor alapszínei (kis köröcskék) a referenciához (kis négyzetek) viszonyítva, kalibrálás után. A kalibrálás a fehérpont (RGB egyensúly és színhőmérséklet) beállításából állt a User módban elérhető Color Temperature alatt. A Rec.709 tartomány lefedettsége csaknem teljes. Alsó ábra: A belső színek pontosságát megmutató ColorChecker Classic színpontok a színtartományon belül. Az átlagos színhiba dE<1, a maximális hiba dE = 2. Ez gyakorlatilag észlelhetetlen eltérést jelent
Mivel a GP520-as a HDR PRO jelfeldolgozó és tone mapping algoritmussal van felfegyverezve (tudja kezelni a HDR10, HDR10+ és HLG formátumokat is), megvizsgáltuk a HDR10 fénysűrűség és EOTF menetét a HDR10 User módban, mivel a színhőmérséklet korrekt értékéhez a fehérpontot kissé módosítani kellett a D65 színhőmérséklet eléréséhez.
Mind a PQ-EOTF, mind a fénysűrűség jól közelíti az elvárt karakterisztikát a BenQ HDR algoritmusának köszönhetően
A szemléltetés kedvéért készítettünk egy fotót az Aquaman című 4K HDR film egyik képkockájáról. Bár olvasóink mindezt valószínűleg SDR képernyőn fogják nézni, jól megfigyelhetők a kiegyensúlyozott színek és a jó képen belüli kontraszt:
Összegzés és értékelés
A GP520 egy jól megtervezett és mutatós univerzális otthoni szórakoztató eszköz a család minden tagja számára, legyen szó filmnézésről, streaming videó és zenei szolgáltatásokról vagy játékról. Használata és beállítása egyszerűbb már nem is lehetne, köszönhetően a BenQ automatizált megoldásainak, mint pl. a környezeti világításhoz vagy a fal színéhez való alkalmazkodás, vagy a kép geometriájának és élességének automatikus beállítása.
A LED fényforrás közismerten hosszú élettartama miatt cserére valószínűleg nem lesz szükség a projektor teljes használati időtartama alatt. A 4K-UHD felbontás garantálja a tökéletesen éles képet, és még a kisebb felbontású forrásképet is automatikusan felskálázza a készülék 4K-ra. A 2600 ANSI lumen (kalibráltan kb. 1500 ANSI lumen) bőven elegendő bármilyen házi vetítéshez. A statikus on/off kontraszt, illetve a feketeszint lehetne jobb, de ez kivétel nélkül minden egychipes DLP projektorról elmondható. A jó hír az, hogy a dinamikus kontraszt-szabályozás és jó tone-mapping algoritmus, plusz a mozgásbecslő/mozgáskompenzáló funkció a képet HDR-ben is komoly mértékben tudja javítani. A szubjektív benyomás mindenesetre meggyőző. Nemcsak a HDR10-et, hanem a dinamikus metaadatokkal felvértezett HDR10+ formátumú képet is megjeleníti a készülék.
Fontos tulajdonság, hogy a dobozból kivett projektor színtartománya gyakorlatilag teljesen lefedi a Rec.709-es szabványos színteret, de emellett a tartományon belüli standard színpontok is nagy pontossággal a helyükön vannak. Csupán a színhőmérséklet, illetve a szürkeskála igényelt apró kiigazítást a tesztelt példányon.
A projektor saját hangjával szintén elégedettek lehetünk, 2 db 12 wattos hangszóró jól végzi a dolgát. De ha mégis többre vágyunk, akkor az egyik HDMI portról visszavezethetjük az audiojelet (ARC+) egy sokcsatornás külső hangrendszer számára. Emellett a GP520 5.2-es Bluetooth-szal is el van látva, ami két irányban használható: külső hangforrást csatlakoztathatunk a projektorhoz, illetve a hangot vezeték nélkül külső Bluetooth hangszóróra továbbíthatjuk.
Rendkívül praktikus szolgáltatása a projektornak a Google TV, amelyhez immár nem szükséges külön dongle-t beszerelni, mint ahogy az a korábbi típusokban történt, hanem teljesen integrált része a készüléknek.
A BenQ GP520-as jelenlegi bruttó fogyasztói ára jelenleg kb. a 620.000 és 730.000 forint közötti sávban mozog a hazai piacon.
N. Á.