Acer C205
2014. december
Az elmúlt pár évben – követve maguknak a LED-eknek a teljesítmény-növekedését – kialakultak a fő LED-es projektorkategóriák, amelyek egyúttal egyfajta méretkategóriát is jelentenek. A 10-20 lumenes, mobiltelefon méretű pikoprojektorokat követték a „zsebprojektorok” vagy miniprojektorok (ezek néha bizony egy nagyobb kabátzsebben sem fértek el) úgy 80-100 lumen fényerővel, majd jött a 200-500 lumenes „kis asztali” alcsoport, manapság pedig már találkozunk 1000, sőt 1500 lumenes hordozható készülékekkel (a gyárilag megadott fényerőt nem mindig kell komolyan venni). Elkülönült „alfajként” megjelentek a házimozi szigorú követelményeit teljesítő, méregdrága LED-es moziprojektorok is, ezek fényteljesítménye 7-800 lumen, ami otthoni filmnézéshez teljesen elegendő.
Ami viszont a fentiek mellett figyelemre méltó trend, hogy adott fényteljesítményt produkáló projektort egyre kisebb méretben próbálnak meg kihozni a gyártók. Ezt a trendet követi a jelen tesztünk tárgyát képező Acer C205-ös is.
Küllem, méret, alapjellemzők
LED-es „zsebprojektort” elég sokan gyártanak, közelebbről megnézve azonban gyakran kiderül, hogy a zsebünket alaposan át kéne szabni ahhoz, hogy beleférjen. Kellemes meglepetés a C205 esetében, hogy kicsomagolva megállapíthatjuk: valódi zsebprojektorról van szó (ha nem is mobiltelefon méretben), 200 lumen specifikált fényerővel. A pontos méretadat: 144 x 108 x 27 cm.
A tömege kb. 30 dkg, de hát csodák nincsenek, ez magába foglalja az akkumulátor tömegét is, amellyel takarékos üzemmódban a gyártó szerint 2 óráig folyamatosan működtethető a kis készülék. A Li-ion akkumulátor kapacitása kb. 4 Ah, ami nem csekélység ekkora méretben. Természetesen van tartozék hálózati adapter/töltő is, és ha van áram a helyszínen, inkább ezt használjuk, főleg azért, mert a teljes fényerőt csak ekkor adja le a projektor (Bright mód). Akkumulátorról táplálva automatikusan kisebb fényerejű üzembe kapcsol (Standard mód), de ennél van egy még takarékosabb „takarékos” Eco üzemmódja is, a leghosszabb működési idővel, de legkisebb fényerővel.
A C205 natív felbontása 854 x 480 pixel (WVGA), ebből következően a képformátum 16:9. Nagyobb felbontású DLP chipet nemigen lett volna értelme beletenni, mivel a helyszűke miatt a pici objektív felbontása is beleszól(na) az eredő felbontásba. Ettől függetlenül a megjeleníthető (leskálázott) felbontás az adatlap szerint maximum 1280 x 800, a valóságban viszont 1080p Full HD képet is képes megjeleníteni (kivéve a 24 fps-t).
A WVGA natív felbontás úgy 1,2 m-nél szélesebb kép mellett már zavaró lehet, különösen az apró betűs szöveg vetítésekor, de ez alatt a méret alatt elfogadható, és egyébként a fényerő is azt indokolja, hogy maradjunk meg ennél a maximális méretnél, ami kb. 54” képátlónak felel meg. Fényárban úszó szobában azért ez a fénysűrűség sem elegendő az élvezhető képhez, de visszafogott környezeti fényben megteszi. Apróbetűs szöveg vetítéséhez nem javasolnék 36-40”-nél nagyobb átlóméretet.
A specifikáció szerinti kontraszt 1000:1, a vetítési arány 1,1:1, vagyis 1,5 m széles képet 1,65 m távolságból vetíthetünk vele. Beépített sztereó hangszórói 2 W teljesítményt tudnak sugározni, a teljes fogyasztás hálózatról 32 W.
Talán felesleges említeni, hogy DLP projektorról van szó R, G, B LED fényforrásokkal. Mint tudjuk, az alapszínű LED-ek használata kiküszöböli a lámpás DLP vetítőkben megszokott színtárcsát, az időosztásos színátvitelt a LED-ek elektronikus kapcsolgatásával kellemesen meg lehet oldani, akár jóval gyorsabban is, mint ahogy egy színkerék teszi, így a szivárvány-effektus is elég jól visszaszorítható. A C205-nél ez közepesen sikerült, bár én bevallom, nem vagyok nagyon érzékeny a rainbow hatásra.
Csatlakoztatás, használat
A csatlakozók fajtája ennél a kis projektornál egyenesen sugallja a rendeltetést. A fő (és képjel csatlakoztatásához az egyetlen) csatlakozó az MHL-kompatibilis HDMI port, amelyre ugyan laptopot vagy médialejátszót is csatlakoztathatunk, azonban a tervezők célja elsődleges alighanem a szintén MHL-kompatibilis mobiltelefonok, tabletek és más hasonló eszközök használatának támogatása volt.
Ezt támasztja alá az az USB csatlakozó is, amely a látszattal ellentétben nem USB drive-ok mint tartalomforrások csatlakoztatására szolgál (vagyis nem PC nélküli vetítésre), hanem tápfeszültséget ad ki ez egyébként a HDMI-n csatlakozó eszközök számára. A hátlapon van még egy hálózati adaptercsatlakozó és egy analóg audiobemenet (jack hüvely). Ez utóbbi helyett én egy audiokimenetet tettem volna a készülékre, de hát nem én voltam a tervező. Ugyanis a digitális hang a HDMI porton „be tud menni”, külön analóg hangot pedig nem tűnik túl logikusnak csatlakoztatni a viszonylag kis hangteljesítményű projektor hangrendszerére.
A C205-be a videojelet HDMI porton tudjuk csatlakoztatni. Az USB port 5 V-os tápkimenetként szolgál a hordozható okoseszközökhöz. A készülék hálózati adapterről is táplálható, egyébként pedig kb. 4 Ah-s Li-ion akkumulátort tartalmaz
A C205 egyébként a mobil eszközökkel vezeték nélkül is kiválóan használható, amennyiben a szintén Acer gyártmányú MWA WiFi dongle-t bedugjuk a HDMI portba, az okostelefonra letöltjük az Acer eDisplay appot (Apple Store vagy Google Play), és a telefon WiFi beállítás menüjében kiválasztjuk az Acer MWA2 WiFi eszközét, majd az alkalmazást megnyitva létrehozzuk a kapcsolatot. Ezután telefonunkról a kiválasztott fájlokat (fotókat, videókat, dokumentumokat stb.) levetíthetjük a C205-tel.
A másik módszer – ha hordozható okoseszközünk támogatja a Miracast protokollt –, hogy az eDisplay mellőzésével okoseszközünkön bekapcsoljuk a Wireless Display módot, majd közvetlenül csatlakozunk az Acer MWA2 vezeték nélküli egységhez.
Mivel a C205-nek nincs saját távvezérlője, az okoseszközt távezérlőként is használhatjuk, feltéve, hogy az Apple Store-ból vagy a Google Play-ből (vagy közvetlenül a QR kód leolvasásával, ha erre okoseszközünk alkalmas) letöltjük az Acer MWA Remote alkalmazást.
A harmadik lehetőség az otthoni DLNA hálózatunkhoz való csatlakozás – amennyiben létrehoztunk ilyet az otthoni készülékeink között.
A HDMI portba dugaszolható MWA2 WiFi egység sokféle eszköz vezeték nélküli csatlakoztatását teszi lehetővé
Üzemmódok, vetítés
Az ilyen kisméretű projektorok kivétel nélkül optikai zoom nélkül készülnek, azaz a képméretet a vetítési távolság változtatásával tudjuk változtatni/beállítani. Az elsődlegesen feltehető kérdés ennél a kategóriánál, hogy a különféle üzemmódokban kapható fényerő mekkora képméret esetén tud elegendő fénysűrűséget biztosítani anélkül, hogy túl „halványnak”, fényszegénynek minősítenénk a képet.
A C205-ösnek háromféle üzemmódja van. A legfényesebb a Bright (152 lumen = 100%), a közepes fényerejű (kb. 82%) a Standard, a legkisebb fényerejű (kb. 43%) az Eco. Mivel LED-es projektorról van szó, két megjegyzés kívánkozik ide. Az egyik az, hogy a takarékos és a nem takarékos üzemmódok natív spektrális enegiaeloszlása nem függ, illetve nem olyan módon függ a kiválasztott üzemmódtól, mint a hagyományos lámpás vetítőknél, ahol Eco módban a lámpa színhőmérséklete tipikusan a vörös irányába (a kisebb színhőmérsékletek felé) tolódik el.
A másik fontos megjegyzés, hogy a LED-es projektorok eredendően jóval telítettebb (spektrálisan „tisztább”) alapszíneit a gyártók előszeretettel hagyják úgy, ahogy ezeket a három (R, G, B) LED kibocsátja. Ennek oka – mint már többször felhívtuk erre a figyelmet – hogy a szubjektív fényerő (érzet) és a mérhető fotometriai fényerő vagy fénysűrűség (lumenekben, illetve cd/m2-ben mért érték) két különböző fogalom, és minél telítettebb egy szín, azaz minél közelebb van a színdiagramot határoló görbéhez, szubjektíve annál nagyobbnak érezzük a fényerőt, ugyanolyan mért érték mellett (Helmholtz-Kohlrausch effektus).
Természetesen ez a jelenség a lámpás projektoroknál is fellép, ha az alapszínek telítettségét sikerül növelni, de a LED-es készülékeknél eleve adott a majdnem 100%-os telítettség. Más kérdés, hogy amennyiben feltétel a szigorúan színhű reprodukció, a nagy telítettség problematikus lehet – a forrás színteréről függően.
A C205-nél az egyszerű kezelés és a felhasználási cél szem előtt tartásával a gyártó nem erőltette a szokásos szabályozási lehetőségeket (brightness, contrast, color, tint stb.), a gamma és a színhőmérséklet állítására sincs mód, de ebben a kategóriában ez elfogadható. Komoly és hatékony szabályozási lehetőségeket csak tetemes költségnövekedés árán tudott volna beépíteni a gyártó, ami viszont már feltételezhetően veszélyeztetné az eladhatóságot a célközönség körében.
Van tehát három, gyárilag fixen beállított, és a felhasználó által megváltoztathatatlan üzemmód: ezek közül választhatunk. Milyen szempontokat vegyünk figyelembe ennek során?
Mint fentebb taglaltuk, egy ilyen, relatíve kis fényerejű zsebprojektornál minden mást hátérbe szorít az, hogy a lehető legnagyobb méretben még élvezhető fényerejű képet kapjunk, elfogadható színvilág mellett. Ez a követelmény szinte determinálja, hogy lehetőség szerint a Bright üzemmódot válasszuk. Első közelítésben kb. 175 cm szélességű (képátló kb. 80”) képméretet választottam (a képmagasság a 16:9 formátumból kiadódik). Ez esetben a mért 152 lumen maximális fényerőből az adott felületen kereken kb. 30 cd/m2 fénysűrűség jön létre. Ez az érték hosszabb távon fárasztóan kevés még teljes elsötétítés mellett is. Nem beszélve arról, hogy a WVGA natív felbontás is zavaró lehet ebben a méretben. Mérsékelt környezeti megvilágítás mellett az elfogadható képátló prezentációhoz 55-60”-es (ez kb. 1,2-1,3 m széles képnek felel meg), videovetítéshez inkább 40” vagy ez alatti képátló javasolt.
Ami a színviszonyokat illeti, nézzük, hogy mit mértünk Bright módban:
A legfényesebb Bright üzemmódban a vörös és a kék alapszínek gyakorlatilag spektrális tisztaságúak, a zöld ugyan nem éri el a határoló görbét, de erősen megközelíti. sRGB referencia színteret feltételezve a projektor színtartománya ennél jelentősen nagyobb, vagyis egy sRGB (vagy TV, HDTV) forrás képét túlszínezve adja vissza a projektor. A másodlagos színek szintén pontatlanok, különösen a sárga zöldes színezete feltűnő. Egy szokványos prezentációnál azonban a hallgatóság többségét ez valószínűleg nem zavarja. A korrelált színhőmérséklet mért átlaga kb. 7500 K, ami önmagában nem nagy probléma, inkább az a gond, hogy erősen a zöldbe tolódott a fehérpont – ezt a színhőmérséklet értéke nem tükrözi
A legkisebb fényerejű Eco módban mérhető színviszonyok nagyon hasonlóak a Bright módhoz, ezért külön nem érdemes bemutatni. Annyi eltérés azért van, hogy a sárga és a bíbor másodlagos színek közelebb kerültek a referenciához, a cián kicsit távolabb. Az elsődleges színek (R, G, B) és a fehérpont nagyjából ugyanott maradnak, így a színhőmérséklet sem változik számottevően. Meg kell említeni viszont, hogy míg Bright módban a gamma 2,0 közelében van (ez világosabb környezetben éppen megfelelő), Eco módban 2,35 – kissé magasabb a kívánatosnál, és nem is egyenletes a teljes szürkeskálán.
Az átlagos gamma Eco módban 2,35, azonban a szürkeskála alsó részén ennél jóval magasabb, míg a tetején 2 alá csökken
A legfontosabb azonban az, hogy Eco módban csak kb. 64 lumen fényáramot kapunk. Teljesen sötét környezetben, 1 m széles (45” átlójú) képen azonban ez még mindig kiadja a mozivetítésben konvencionálisan elfogadható kb. 48 cd/m2 fénysűrűséget (kb. 15 footlambert). A kontrasztarány Eco módban a legnagyobb, értéke a meglepő 1670:1.
A Standard üzemmód színviszonyait azért érdemes bemutatni, mert elég jelentősen eltér a másik kettőtől. A mért fényerő kb. 82%-ára csökken a Bright módhoz képest, a színhőmérséklet viszont 9000 K fölé emelkedik.
Standard módban sem változik az elsődleges színek pozíciója, a másodlagos színek közül a cián majdnem jó helyen van. A fehérpont kevésbé tolódott a zöldbe (ez összefüggésben van a mért fényerőcsökkenéssel a Bright módhoz képest), de a kék irányába elfordult (ez magasabb színhőmérséklethez vezet). Az átlagos gamma az Eco módhoz hasonlóan magas (2,35), és a változása is hasonló
Összegzés
A C205-ös kellemesen használható, amennyiben tisztában vagyunk a korlátaival és a megcélzott felhasználási területtel. Méretéhez és tömegéhez viszonyítva egészen jó teljesítményű RGB LED-es DLP projektor, három-négy néző számára egy nagyobb TV-nek megfelelő méretű kép vetíthető vele, elegendő hangerővel és elfogadható hangminőséggel (2 W sztereó). Mindez kontrollált fényviszonyok mellett értendő, nappali fényben nyilván nem fogunk olyan képet kapni, mint egy 50”-es síkpaneles TV-vel.
Nagy előnye az extrém hordozhatóság, és az, hogy szinte bármilyen HDMI kimenetű készülék csatlakoztatható hozzá (PC, médialejátszó, okoseszközök – ez utóbbiak akkor, ha MHL-kompatibilisek. Egy kiegészítő WiFi-HDMI egység segítségével majdnem mindent tudunk vezeték nélkül csatlakoztatni (adott esetben valamilyen app letöltésével).
A jelek szerint tervezői kettős – prezentáció és videovetítés/játék – célra szánták, amire a fent részletezett feltételek mellett, és az árát is figyelembe véve (e sorok írásakor bruttó 84.900 Ft) megfelel. A színei a kelleténél telítettebbek, és ezen nem is lehet változtatni, de pl. rajzfilmek és játékok, vagy átlagos prezentációk vetítésekor ez nem túl zavaró, különösen, ha valaki kedveli a harsányabb színeket.
A készüléket az Acer hazai képviselete kölcsönözte tesztelés céljából.
Értékelés
Ami tetszett
- Extra hordozhatóság
- A mérethez képest nagy fényerő
- A mérethez képest jó hangminőség
- MHL-kompatibilis HDMI bemenet
- Vezeték nélküli képességek (az Acer MWA2 WiFi egységével kiegészítve)
- USB táplálás az MHL-HDMI-n csatlakozó okoseszközök számára
- Nagy kapacitású akkumulátor (kb. 4 Ah)
Ami kevésbé tetszett
- Nem fogad USB drive-ot vagy memóriakártyát
- Akkumulátoros üzemmódban nem lehet Bright módban működtetni
Fő gyári adatok
Fényerő: max. 200 ANSI lumen
Natív felbontás: 854 x 480 (WVGA)
Kontrasztarány: 1000:1
Vetítési arány: 1,1:1
Hangszórók: 2 x 2 W sztereó
LED-ek élettartama: 20000/30000 óra (Standard/Eco)
Akkumulátoros működtetés ideje: kb. 2 óra
Méretek: 144 x 27 x 108 mm
Tömeg: 0,3 kg
Projektor.hu