BenQ W6000 gyorsteszt
2009. október
A BenQ W6000 bejelentése után néhány héttel sikerült a hazánkba érkezett egyik első példányt rövid időre vizsgálat alá vonni, ennek eredménye ez az előzetesnek is tekinthető rövid kis teszt. Arra sajnos nem volt alkalom, hogy teljes műszeres tesztet végigvigyünk rajta, de igyekeztem szemre beállítani, és az alap kontrasztméréseket, valamint pár filmrészletet is sikerült átpörgetni rajta.
A vetítő kicsit más filozófiával épült, mint az előd W5000. A reklámszöveg (Ultra-Bright 1080p DLP Projector for Home Theater & Conference) is utal arra, hogy nem csupán házimozi felhasználásra szánták. A W5000 fényerejének körülbelül a dupláját tudja a W6000, amit megközelítőleg mérhetően hoz is: a lámpa saját színhőmérsékletén 2250 lument mértem rajta nagy fényerejű módban. Szemre közel jó színhőmérsékletre billentve és a brillant color-t kikapcsolva a fényerő persze jelentősen csökken, de még ekkor is 800 lumen feletti értéket kaptam „low lamp” módban. Ezzel a fényerővel inkább nagyobb vásznakhoz passzol a W6000. Azonban a fényerő nem baj ha több a kelleténél, hiszen a több fényt egyszerűbb és olcsóbb visszafogni (pl. ND szűrővel), mint a kevés fényből többet csinálni (nagy nyereségű vásznak).
Az on/off kontraszt mérés érdekesen alakult. A W5000, amikor megjelent, az egyik első Dynamic Black-es vetítő volt, amit egy jól működő dinamikus írisz rendszernek ismertem meg. A W5000 natív kontrasztja nem volt túl jó (bőven 2000:1 alatti érték), viszont a Dynamic Black szépen növelte a kontrasztot, és a dinamikus írisz működése közben elfogadható mértékben nyúlt bele a képbe. A W6000 esetében az írisz működést kicsit megváltoztatták, valamivel agresszívebb lett a rendszer. Normál jeleneteknél hasonlóan elfogadhatóan dolgozik, mint a W5000, talán kicsit jobban látható ahogy módosítja a képet. Az viszont nem volt szimpatikus, hogy alkalmaztak egy kis „csalást”, annak érdekében hogy óriási on/off kontraszt legyen mérhető. A helyzet az, hogy amikor teljesen 100%-os fekete képet kap a vetítő (pl. tesztábra), akkor extrém mód elzárja a fényt a dinamikus írisz. Azonban ha a 100%-os fekete ábrán néhány képpontnyi információt viszünk a képre, hirtelen nyit egy nagyot az írisz és kb. 8-szororosára emelkedik a feketeszint. Gyakorlatilag ez semmi másra nem jó, csak hogy őrülten nagy on/off kontraszt értékek jöjjenek ki a műszeres teszteken. Ami még probléma, hogy a dinamikus írisz működése igen zajos, ezért nem tanácsos túl közel ülni az amúgy közepesen halk vetítőhöz.
Az említett „kontrasztjavítás” kikerülésével (pár pixelt hagytam a fekete tesztábrán is) szemre normális színhőmérséklettel is tudtam kb. 18000:1 dinamikus on/off kontrasztot mérni natív 2000:1-el. Ez már szép előrelépés a W5000-hez képest. Az ANSI kontraszt adat a vártnak megfelelően kiváló, az 500:1-hez közeli érték jelzi, hogy a képi dinamikában ez a vetítő a jók közé tehető.
A gyári alapbeállítása igen hideg, zöldes színvilágú. Ez gyorsan helyre rakható a megfelelő beállításokkal szemre is. Ha van egy kis tapasztalatunk a vetítők finomhangolásában, akkor a szürkeárnyalatos ábrákon egészen kiváló RGB együttfutást érhetünk el pillanatok alatt. Ehhez a W5000-hez hasonlóan itt is ki kell kapcsolnunk a Brillant Color-t. Ha ezt nem tesszük meg, akkor esélytelen normális szürkéket csinálni, erősen zöldes lesz a kép színezete.
A vetítő optikailag kiemelkedően jó a projektor árához viszonyítva. A kétirányú lens shift ebben az árkategóriában ritkaság DLP-vel, és az olcsósága ellenére nagyon jó éles és rajzos a képe. A kromatikus hiba minimális, és az élesség a sarkokban is korrekt. A magas ANSI kontraszt jelzi, hogy az optikai rendszer fényszórása is alacsony.
A vetítő képi világa jellemzően harsány és dinamikus, de a képi részletek kiemelését néha kicsit túlzásba viszi. Jellemző, hogy a Full HD felbontású filmfelvételeken általában jelen lévő filmszemcséket túlzottan kiemeli, és a rosszabb minőségű videók tömörítési hibái is a kelleténél erősebben jelennek meg.
A színek műszerrel támogatott beállítására nem volt lehetőségem, pedig ráfért volna a kalibrálás. A vörös és a zöld tartomány szemmel is láthatóan nem a megfelelő helyeken vannak. A zöld kicsit sárgás, a vörös kicsit a bíbor felé megy el, és túlszaturált. A vetítő elvileg tartalmazza a CMYRGB referenciapontok állításának lehetőséget, de hiába próbáltam az alapszíneket a helyére tolni, nem sok minden változott a megfelelő menüpontok állítgatásával. Talán majd egy újabb firmware segít ezen is.
Összegzés
Gyári állapotában nem egy jól beállított vetítő. Igaz, szemmel gyorsan sikerült normalizálni a hideg és zöldes képi színezetét, de a nagy felbontást és az elfogadhatónak mondható kontrasztot leszámítva ezen az áron valamivel jobb képet vártam. A színei teljes kalibrálás hiányában kicsit pontatlanok, és az átlagosnál jobban láthatók rajta a képi zajok.
Előnye a nagy fényereje, a jó képi dinamika, és a jó optikai rendszere. A lencse eltolás DLP-vel nem olcsó mulatság, mégis sikerült belerakni ebbe a modellbe. Nagy fényerejével kiválóan alkalmas nappali használatra prezentációkhoz, bemutatókhoz, videojátékokhoz, vagy mozizni egészen nagy vászonnal. Akár 3 méter körüli képszélességgel is próbálkozhatunk.
Gyári adatok
Ár: 750.000 Ft + ÁFA
Technológia: DLP
Fényerő: 2500 ANSI lumen
Fényerő lámpakímélőben: 2000 ANSI lumen
Kontraszt: 50000:1
Felbontás: WSXGA (1920×1080)
Izzó élettartama: 2000 óra
Izzó élettartama lámpakímélő üzemmódban: 3000 óra
Izzógarancia: 90 nap vagy 500 üzemóra
Tömeg: 6,7 kg
Csökkentett fényerejű üzemmód
Garancia: 3 év
Házimozi
Konferenciatermi
Zajszint: 32 dB
Zajszint gazadaságos üzemmódban: 29 dB
Méret: 15,6 x 42,8 x 34,5 cm
Saját képformátum: 16:9
Zoom: 1,5:1
balagee