Fórum   bejelentkezés

Felhasználó

Jelszó

Regisztráció

Feliratkozás hírlevélre

Projektorok böngészésére, összehasonlítására használja a
» teljes listát,
az igényei szerinti projektor kiválasztására a
» projektorkeresőt,
konkrét gyártó és típus kiválasztásához pedig kövesse az alábbiakat:

Kiválasztott termékek

Nincs termék kiválasztva

Cégnév:

Név:

Telefonszám:

E-mail cím:

Egyéb közölnivaló

Bérlés

Ha projektort, és a vetítéshez szükséges más kellékeket sze- retne bérelni, elég kitöltenie egy bérlési űrlapot, és munkatársaink emailben, telefonon vagy szemé- lyesen megkeresik Önt.

Bérlési űrlap

Sony projektorújdonságok 2015 I. rész

Közepes és nagy teljesítményű 3LCD vetítők

 

2015. szeptember

 

A projektorfejlesztésben több mint 40 éves tapasztalattal bíró Sony az idén ősszel sok új készülékekkel jelentkezett, a prezentációs és a házimozi kategóriában egyaránt. Írásunk első részében az E300-as sorozat új projektorait, továbbá a már korábban bemutatott FHZ65/FHZ60 lézer-foszfor projektorokkal párhuzamosan fejlesztett hagyományos lámpás FH65/FH60 testvérmodelleket vesszük közelebbről szemügyre.


Közepes és nagy teljesítményű 3LCD vetítők

 

2015. szeptember

 

A projektorfejlesztésben több mint 40 éves tapasztalattal bíró Sony az idén ősszel sok új készülékekkel jelentkezett, a prezentációs és a házimozi kategóriában egyaránt. Írásunk első részében az E300-as sorozat új projektorait, továbbá a már korábban bemutatott FHZ65/FHZ60 lézer-foszfor projektorokkal párhuzamosan fejlesztett hagyományos lámpás FH65/FH60 testvérmodelleket vesszük közelebbről szemügyre.

 

Köztudomású, hogy a Sony elkötelezett a „házon belül” folyamatosan fejlesztett 3LCD technológia mellett, ezen túlmenően azonban a házimozi, a digitális mozi és a szimulációs vetítés terén a szintén saját SXRD (LCoS) reflektív paneltechnológiájával, ennek is 4K változatával arat sikereket.

A cég azonban nemcsak a paneltechnológiát fejleszti, hanem a lézerfényforrás alkalmazásában is úttörő: 2013 óta egymás után hozza piacra a lézer-foszfor fényforrást használó 3LCD projektortípusokat. Ezekről oldalunkon többször is írtunk, két típust teszteltünk is. Ez év első felében jött ki a két legújabb modell, a VLP-FHZ65 és a VLP-FHZ60.

 

A mostani újdonságok azonban hagyományos fényforrást (UHP lámpát) használnak, mivel a Sony kifejezett szándéka a meglévő termékvonalak további fejlesztése, illetve lézer-foszfor projektorai lámpás „testvérmodelljeinek” piacra hozása. Ez utóbbiak a fényforrástól (és az ebből következő néhány speciális jellemzőtől) eltekintve hasonló vagy ugyanolyan paraméterekkel bírnak, mint a megfelelő lézeres típusok.

Áttekintésünk első felében főleg az oktatási területen használt E200-as sorozat továbbfejlesztéseként megjelent E300-as sorozattal, második felében pedig a VPL-FH65 és VPL-FH60 installációs projektorokkal foglalkozunk.   

 

Az E300-as sorozat

 

A 2800, illetve 3200 lumenes E200-as sorozatú projektorok (négyféle típus, két XGA és két WXGA natív felbontású) utódaként a Sony az E300-as sorozatban nem kevesebb, mint öt új típust hozott ki, lényegesen megnövelt fényerővel. A VPL-EX315 és a VPL-EW315 (ezek valamivel korábban jelentek meg) 3800 lument produkál, az igazán új moellek – VPL-EX345, VPL-EW315 és VPL-EW348 – pedig 4200 lumenesek. Ez azt jelenti, hogy részben átfedés alakult ki a magasabb kategóriájú „C” sorozattal, miközben az ár jóval kedvezőbb. A csúcsmodell EW348 egyebek mellett abban különbözik társaitól, hogy HDBaseT csatlakozási lehetőséggel látták el. Ez valóban csak a magasabb kategóriájú projektorokra jellemző – vagy olykor még azokra sem.

 

01_sony_E300.jpg

 

A Sony a 3LCD vetítőiben már jó ideje a BrightEra/Long Lasting Optics technológiát használja, aminek központi eleme az anorganikus, azaz szervetlen anyagból készült beigazító réteg (alignment layer) az LCD panelek/cellák határfelületein. Ugyancsak szervetlen anyagból készülnek a polárszűrők is a light engine-ben. Mindezek – és más paneltechnológia-finomítások – következménye, hogy ugyanolyan élettartam mellett nagyobb lehet a fényerő (a panel jobban bírja a hőterhelést, és az UV sugárzás sem nyelődik el a panelben, jobb lesz a hatásfok és a kontraszt, stabilabbak a színek.

 

02a_pdfkep_jav2.jpg

 

02b_E300_2_jav2.jpg

A BrightEra LCD panelek jobb minősége - egyebek mellett - a szervetlen anyagból készült illesztő bordázatnak (felső ábra), és a szintén szervetlen anyagból készült polárszűrőknek (alsó ábra) köszönhető 

 

Mi az E300-as sorozat célpiaca? Az egyik megcélzott terület az oktatás, ahol lényegében az E200-as sorozat elhasznált projektorait hivatott felváltani (vagy leváltani). Az itt különösen hasznos jellemzők: a nagy fényerő, a hosszú lámpaélettartam, az ECO lehetőségek (Auto Lamp, Lamp Dimming, Instant on), a vezeték nélküli kapcsolat (opcionálisan) és a Dual HDMI.

A másik tipikusan ajánlott felhasználási terület a közepes/nagyobb méretű tárgyalók világa, a következő igényekkel: vezeték nélküli kapcsolat (opcionálisan), a HDBaseT csatlakozás (csak a VPL-EW348 esetében), a Dual HDMI csatlakozók, az ECO lehetőségek (Auto Lamp, Lamp Dimming, Instant on).

 

A sokféle csatlakoztathatóság szemléltetésére, a be- és kimeneti lehetőségek bemutatására a legcélszerűbb a következő ábra, amelyet nem szükséges különösebben magyarázni:

 

03_E300_10_jav.jpg

Az E300-as sorozatban a csúcsmodell VPL-EW348-as van ellátva HDBaseT csatlakozási képességgel (a megvastagított vonallal berajzolt RJ-45 csatlakozón keresztül)

 

Nézzük ezek után az E300-as projektorok legfontosabb szolgáltatásait és tulajdonságait! Az anorganikus LCD panelek előnyeit már említettük. A projektorcsalád két típusa XGA, három pedig WXGA (1280 x 800 pixel) natív felbontású, ami a legtöbb osztályterem és tárgyaló igényeinek megfelel. A korszerű kettős porszűrő cseréje csak 7000 óránként esedékes.

Figyelemre méltó, hogy a szóban forgó modellek nemcsak kétféle, hanem háromféle fényerő-módban tudnak vetíteni: High, Standard és Low/ECO lámpaüzemben. A 3800 lumenből így 3000/2500 lumen lesz, a 4200 lumenből pedig 3200/2500 lumen.

Low módban tetemesen, 10.000 órára növekszik a lámpa élettartama, mint az alábbi táblázat mutatja:

 

04_E300_11_jav.jpg

 

A hálózatos vetítés minden E300-as projektorral megvalósítható vezetékes hálózaton keresztül (a Projector Station for Network Presentation szoftverrel, amelyet a Sony mellékel a projektorhoz) vagy opcionális vezeték nélküli hálózati kapcsolattal (IFU-WLM3 USB vezeték nélküli LAN modul plusz mellékelt Sony szoftver PC-hez, illetve a Vue Magic Pro szoftver iOS/Android eszközökhöz). A Vue Magic Pro támogatja az Office és PDF fájlok megjelenítését.

A projektorok 4 képet egyszerre tudnak megjeleníteni különböző forrásokból:

 

05_E300_7.jpg

 

Ami az USB kapcsolatot illeti, a felhasználó egyetlen USB kábellel tud a PC-ről képeket megjeleníteni és hangot lejátszani, bármiféle driver telepítése nélkül (max. 5 méteres kábellel).

A vezeték nélküli USB dongle támogatja a kliens módot, így a különféle okoseszközökről/PC-ről videók és fotók küldhető a projektorra, illetve elérhető az Internet is.

 

06a_E300_8.jpg

 

06b_E300_9.jpg

 

A HDBaseT előnyeit olvasóink már biztosan ismerik, de aki esetleg nem, annak annyit érdemes tudni, hogy ez egy „minden-az-egyben” egykábeles megoldás nagy távolságok áthidalására. A video-, audio- és vezérlőjelek egyaránt átvihetők egy Cat 5e vagy Cat 6 UTP kábel segítségével, általában akár 100 m távolságra. Többnyire van egy HDBaseT „központi egység”, amelybe befut az összes továbbítandó jel, és ezt az egységet köti össze az említett egyetlen kábel a projektorral.

A két HDMI bemenet (Dual HDMI) közül az egyiket tipikusan pl. egy PC/laptop vagy bármilyen videokészülék HDMI kimenetével, a másikat pedig Miracast vagy Air play protokollon keresztül Chromecast dongle-lal, illetve Apple TV-vel lehet vezeték nélkül összekötni.

 

Az E300-as sorozat lényeges változtatásai a korábbi, E200-as sorozathoz képest:

A színek és a fehéregyensúly módosítása élesebb szöveg-megjelenítést, simább éleket és világosabb fehéret eredményez.

A működési zaj High, Standard, illetve Low módban 38/36/30 dB-ről 35/33/29 dB-re csökkent.

Prezentációs módban a zöld és a vörös szintje beállítható a világosság-karakterisztika változása nélkül – ez összességében jobb vizuális minőséget hoz magával:

 

07_E300_6.jpg

 

A fenti öt modell közül az EX315 és EX345 szeptembertől, az EW315 és EW345 októbertől, az EW348 pedig 2016. januártól kapható. Mindegyik típus esetében érvényes a Sony Prime Support, amely a projektorra és a lámpára egyaránt 3 év (vagy 3000 óra) garanciát jelent.

 

VPL-FH65 és VPL-FH60

 

Ahogyan már szó esett róla, ezek a projektorok a VPL-FHZ65 és VPL-FHZ60 lézer-foszfor projektortípusok „testvérmodelljei”. A Sony ugyanis minden lézervetítő típushoz hozzárendel egy küllemben és teljesítményben (és sok egyéb másban) hasonló, de a fényforrásban eltérő, hagyományos UHP lámpás típust. Az alaptechnológia természetesen a BrightEra 3LCD. A hasonlóságot az is jelzi, hogy a típusjel csak egy „Z” betűben különbözik.

 

08_pdfkep.jpg  

 

Az „F” sorozat eredendően a Sony komolyabb installációs kategóriája, de fényerőben a régebbi, alsó VPL-FX30-as típus most éppen „összeér” a 4200 lumenes fenti „E” sorozatú projektoraival.

Az új FH típusok új chassist kaptak, és egyébként olyan extra funkciói/szolgáltatásai vannak, mint a HDBaseT, a Reality Creation és a cserélhető objektívek. A fényerő 6000 (FH65), illetve 5000 (FH60) lumen, a natív felbontás WUXGA (1920 x 1200 pixel).

A megcélzott piaci szegmens az FH65/FH60-as projektorokkal az oktatási szféra (egyetemek, főiskolák nagy előadótermei), illetve a vállalatok/intézmények nagy tárgyalótermei.

A csatlakozófelületet a következő ábra szemlélteti:

 

09_FH_7.jpg 

A VPL-FH65 és VPL-FH60 projektorok csatlakozófelülete megfelel a professzionális installációs készülékekkel szembeni elvárásoknak

 

A továbbfejlesztett installációs projektoroknál különösen fontos, hogy milyen új lehetőségekkel, szolgáltatásokkal látta el a gyártó. A lézer-foszfor projektorokból (és más Sony projektorokból) már ismert Reality Creation funkció most az FH65/FH60 készülékekben is helyet kapott.

 

10_FH_3.jpg

A Reality Creation alapvető célja, hogy a bemeneti jelből a lehetséges legjobb képet állítsa elő. Ezt a következő három lépésben teszi: először a bemeneti jel minden pixelét minden irányban analizálja, majd a megfelelő Sony algoritmust „ráereszti” a jelre, és az apró képrészletek korábbi mintákkal való összehasonlításával mintafelismerést végez, végül elvégzi a pixelek „valóságalkotó” leképezését

 

A képjavításban további újdonság a Contrast Enhancer (kontrasztjavító) funkció. Ennek nem az a feladata, hogy a totális on/off kontrasztot növelje, hanem inkább az, hogy a közepes és alsó világosságtartományban javítsa a finom szürkeárnyalatok reprodukcióját, növelve ezzel a kép részletgazdagságát.

 

10a_FH_2.jpg

           A Contast Enhancer funkció elsődleges célja a sötét árnyalatok jobb megkülönböztetése

 

Kisebb változás a korábbi „F” modellekhez képest az is, hogy a Dynamic, a Standard és a Multi Screen mód mellett a negyedik lehetőség a Brightness Priority, amely megfelel a korábbi Presentation módnak, de képminőségi beállításai ugyanazok, mint a Dynamic módéi.

 

A 4-féle opcionális, bajonettes cserélhető objektív ugyanolyan, mint a két FHZ típusnál (lásd az FHZ65 tesztjét), de a többi „F” modellel ezek az objektívek nem kompatibilisek. Ezzel szemben négy korábbi objektívtípus egy adapter közbeiktatásával használható az FH65/FH60-hoz (VPL-2007, VPLL-Z2009, VPLL-1024, VPLL-1032).

 

Az EW348-as projektornál fentebb már röviden beszéltünk a HDBaseT-ről. Ott ez kivételnek számított, mert az E300-as sorozat többi tagja nincs ellátva ezzel a csatlakoztatási lehetőséggel. Az „F” sorozat új modelljeinél azonban ez már nem számít extrának, ezek már kihasználják a HDBaseT előnyeit, nevezetesen azt, hogy kevesebb kábelezés kell, nincs szükség erősítőkre, egyszerűbb a telepítés, nagyobb az elérhető távolság (100 m), kevesebb problémát kell megoldani, „jövőbiztos” és költséghatékony AV megoldás.

A hagyományos kábelezés és a HDBaseT-vel megoldott csatlakoztatás közötti különbséget sematikusan a következő ábrák szemléltetik:

 

11a_FH_5_jav.jpg

11b_FH_6_jav.jpg

 

A csatlakozókat érintő változtatás (ami már az új lézeres változatoknál is megjelent), hogy nem a projektor elején, az objektív alatt helyezték el az interfész-felületet, hanem a bemenetek és a kimenetek a készülék oldalára kerültek:

 

12_pdfkep_5.jpg

 

Nem hagyhatjuk említés nélkül, hogy lehetségessé vált a képminőség új szintre emelése a „szakértői beállítások” (Expert Settings) segítségével. A színkorrekció tulajdonképpen egy teljes színmenedzselő rendszerré (CMS) vált, amelyben mindhárom színdimenzió – a színezet, a színtelítettség és a világosság – pontos beállítása lehetségessé vált a három elsődleges (vörös, zöld, kék) és a három másodlagos (cián, bíbor, sárga) alapszínre, egymástól függetlenül:

 

13_FH_9.jpg

 

Az FH65 és FH60 projektorok, korábbi „F” típusokhoz hasonlóan alkalmasak több készülék képének vízszintes egybeolvasztására (Edge Blending) a beépített GUI és egy PC szoftver segítségével. A Warp funkció pedig lehetővé teszi a hordótorzítás 8-pontos kiegyenlítését, azaz az egyenetlen (konkáv vagy konvex) felületre való vetítést. A javított jellemzők közé tartozik viszont a csökkentett működési zaj, amely High/Low módban a korábbi 40/35 dB-hez képest (FH36) az új típusoknál 35/29 dB-re csökkent.

 

A Prime Support keretében a Standard garancián túl a Sony többféle PrimeSupport Plus szolgáltatást nyújt. Ezekről a következő címen lehet érdeklődni: primesupport@eu.sony.com

 

Projektor.hu 

‹‹‹ További Projektorújdonságok