Acer H5370BD
2014. január
2009-ben a H5360 megjelenésekor nagyot dobott az Acer a belépő kategóriába pozícionált modelljével, hiszen ez volt az egyik első aktív 3D megjelenítésre képes DLP projektor. Mindamellett hogy már akkor sem számított túl fejlettnek egy 720p felbontású DLP vetítő, a H5360 jól teljesített a teszten. Ár/teljesítményben azonnal a kategória legjobbja lett. Az akkoriban még friss 3D Blu-ray szabványt az a modell nem támogatta, ezért a H5360BD modell megjelenésével került igazán helyére az Acer olcsó 3D projektora. Ezt már meg lehetett hajtani szabványos Frame Packing 3D jellel, nem kellett trükközni mindenféle PC-s lejátszókkal, hogy menjenek a 3D filmek.
Időközben már a 1080p felbontású DLP chipek is megjelentek az olcsóbb kategóriában, 3D képességgel. 2013-ban már a 144 Hz-es kadencia-helyes 3D megjelenítésre képes DMD vezérlős 1080p projektorok közül is válogathattunk bőven 500 ezer forint alatt. Az Acer új modellje mindezek miatt a felbontásával már nehezen fog versenyezni a legjobb vételért az olcsó kategóriában, de az ára továbbra is annyira alacsony, hogy kiváló belépő mindenes vetítő lehet belőle.
A tesztben alkalmazott kalibrálási eljárásról bővebben: Projektorok kalibrálása házimozihoz - alapszinten
A teszben alkalmazott fényerő- és kontrasztmérésekről bővebben: Kontraszt- és fényerőmérés tesztjeinkben
Tulajdonságok, külső, installálás
Az idei modell sok újdonságot nem sorakoztat fel az elődökhöz képest. A legfontosabb kiemelendő tudás a 144 Hz-es Triple Flash 3D megjelenítés, ami az akadozásmentes 3D megjelenítéshez nagyon hasznosnak bizonyult a korábban kipróbált 3D DLP projektoroknál is.
Legfontosabb tulajdonságok röviden: 1280x720 felbontás, 1,1x-es zoom, 2000 ANSI lumen fényerő, 13000:1 on/ off kontraszt. Érdekes, hogy a fényerő csökkent, a kontraszt pedig óriási lett a legelső modellhez képest. (Eléggé kétséges, hogy a kontraszt valóban ennyit javuljon, ez a magas szám inkább a dinamikus kontraszt-szabályozásnak, és az Acer marketing osztályának köszönhető.)
A vetítő felépítése minimális mértékben változott. Külsőleg kicsit más lett a készülékház, de ugyanaz az alapszintű prezentációs projektoros megjelenése van a friss modellnek is, mint ahogy a korábbiakban láthattuk. A szellőzőnyílások és az optikai motor ugyanott helyezkednek el, és a méret is nagyjából azonos. A távvezérlő a korábbiakkal ellentétben nem pattintható be a készülékházba.
Az alacsony árfekvésnek köszönhetően nagyon egyszerű optikai rendszere van a H5370-nek. Az 1,1x-es zoom inkább marketing jellegű zoomot jelent. Installáláskor a kézi fókusz- és zoomállítás meglehetősen nehézkes folyamat, mert a zoomot és a fókuszt mindkét állító gyűrű befolyásolja, és így a képet pontosan a helyére belőni nem egyszerű feladat.
Az objektív
Az objektív rajzolata a kép közepén elfogadható, egy kis színhibával. A sarkokban az élesség egész jó, ebben kicsit fejlődött a legelső modell óta. De persze az is lehetséges, hogy az egyes objektívek között nagy a szórás, és ezzel a készülékkel szerencsénk volt. A színhiba, bár jelen van, nem zavaró, ebben is javult valamelyest az objektív.
Összességében az objektív alapszintű, de felbontása bőségesen elegendő a 720p átviteléhez. Az objektív fényszórása a kontrasztos tesztábrákon határozottan látható. Jó példa erre az induláskor megjelenő fehér Acer logó körül látható fénylés. A képi dinamika a fényszórás ellenére jó, és a kép tisztasága, élessége is megfelel annak, amit egy ilyen árú belépő DLP projektortól elvárhatunk.
Kalibrálás, képminőség
Bár azt írtam, hogy a 144 Hz-et leszámítva nem várható nagy újdonság, a beállítások között turkálva ott várt a meglepetés. A hagyományos beállítások mellett az új modell CMS-t kapott, ami teljes gamutkalibrációt tesz lehetővé. Persze ez akkor igaz, ha a CMS valóban úgy működik, ahogy kell. Korábbi tesztekben már láthattuk, hogy nem minden esetben volt normálisan használható ez a funkció az olcsóbb projektorokon.
Lássuk először, hogy megmérve mit mutat a gyári mozi mód:
A gyári mozi mód meglehetősen kusza. A gamma nagyon mellé megy. A kép alsó fényességi tartománya sötét, a felső világos. A kép hideg, és bár a CIE ábrán a színek nem mennek mellé látványosan, a felső tartomány világossága miatt eléggé szét van csúszva a kép egyensúlya
A mozi módban gyári beállításban maximumon megy a BrilliantColor. Ez is az oka annak, hogy ennyire kiugrik a fehér az RGBCMY referenciapontokhoz képest. Nagyon világít a fehér, ami jó kontrasztot és mérhető fényerőt eredményez, de a megjelenítés pontossága így eléggé gyenge.
Próbaképpen több BrillantColor beállítást is megpróbáltam beállítani (1-10 között állítható). Általánosságban elmondható, ahogy minél közelebb megyünk az 1-es minimum értékhez, annál jobban áll helyre a vetítő színpontossága. Sajnos 1-es értéken már jelentős kontraszt- és fényerő-csökkenés van. Viszont itt egész jó színhelyességet kapunk.
A BrilliantColor-t minimumra visszavéve egészen normális eredmények mérhetők kalibrálás után. Még az RGBCMY 100% pontok fényessége is nagyjából helyrerakható.
Bár nem működik hibátlanul, nagyon jól jött a CMS a beállításhoz. Teljesen elvéve a BrilliantColor-t egészen jó színvilága van a vetítőnek. A bőrszínek szépen helyreálltak, és mivel nem ugrik ki a felső világossági tartomány, a kép nyugodtabb, kevésbé erőszakos.
Sajnos a kontraszt 1000:1 magasságába esik ezzel a beállítással, ami már kezd kevés lenni mozihoz. A BrilliantColort valahova 4-5 magasságába helyezve elérhetünk egy viszonylag elfogadható kompromisszumot. Egy kicsivel nő a fényerő és a kontraszt, de a színreprodukció még nem mászik el annyira, mint 10-es BC mellett. 4-es BrilliantColor beállításon még a gamma sem olyan „vad”, bár a felső tartomány továbbra is világos. 4-es BrilliantColor mellett mérve az eredmény a következő lett:
BrilliantColor 4-es beállításon. Kicsit veszítünk a színpontosságból, de cserébe nyertünk egy kis plusz kontrasztot és fényerőt
A H5370BD képi világa az általunk is tesztelt előző két modellhez képest alapvetően nem változott. Árához képest teljesen elfogadható, amit ki lehet hozni ebből a projektorból. Természetesen szuperpontos színvisszaadás, kicsattanó képi dinamika és magas kontraszt nincs, de egy alapszintű vetítőtől ezt nem várhatjuk el.
Filmekkel tesztelve a 0-ra visszavett BrillantColor-ral van a legszebb és leginkább természetesebb képe. Akár azt is mondhatnám, hogy ezen a beállításon kifejezetten jó a képe, ha nem rontaná le az 1000:1 körüli kontraszt. A képi dinamika a DLP rendszenek köszönhetően elfogadható, azaz a világos jelenetek még 1000:1 mellett is jól mutatnak. A sötét filmjeleneteken azonban csúnyán elvérzik, sajnos a fekete helyett itt szürkét fogunk látni.
3D megjelenítés
Az elődeihez képest igazán itt kapunk egy kis pluszt ezzel a modellel. A 144 Hz-es megjelenítés támogatása – bár nem tűnik nagy különbségnek az előd 120 Hz-éhez képest, azonban mozgás közben sokkal nyugodtabb 3D kép érhető el 144 Hz-en. Az ok egyszerű: 144 Hz-en akadásmentesen jeleníthető meg a 24 Hz ütemmel rögzített 3D képanyag.
A projektort egy átlagos 144 Hz kompatibilis DLP Link szemüveggel teszteltem. A DLP Link jelet jól tartotta a szemüveg, és a gyors DMD chipnek köszönhetően a crosstalk (3D „szellemkép”) jelenség gyakorlatilag nem látható.
A fényerő 3D-ben a megszokott mértékben csökken. Sajnos sok időszelet elmegy a két szem közötti váltásra, emiatt szemüvegen keresztül mérve alig marad kb. 120 lumen fényerő. Emiatt 2 méter szélesség feletti matt fehér vásznak használatakor ez a projektor sem ad elég fényerőt 3D-ben.
A 3D megjelenítés a lehetőségekhez mérten pontos, azonban mozgás közben van egy kis instabilitása a képnek. Nehezen leírható jelenség, kicsit furcsán hullámzik a kép, de ez jelen volt a korábbi H53xx Acer modelleken is. Lehet, hogy a 720p chip és a kontrollere határait feszegeti ez a projektor 120 és 144 Hz-es módban, ezért nincs tökéletesen stabil kép. A jelenség gyors mozgásoknál jobban látható, de úgy gondolom, egy ilyen árú projektornál ennyi bőven belefér.
Mindamellett, hogy láttam már sokkal jobb 3D DLP projektort, ezen az áron kiváló a 3D megjelenítés. A DLP chip nagyon gyorsan tudja ki/be kapcsolni a képpontokat, ezért crosstalk nem rontja el a 3D élményt.
Hibajelenségek
Mint hibajelenség a leginkább említendő a szivárvány. Nem látni extrém módon, de természetesen ott van a képen a kontrasztosabb, világos képi elemeken (főleg pl. feliratokon látni). A szivárvány 3D-ben talán még jobban látszik. Ez persze érthető, hiszen 144 hz mellett valószínűleg a határait feszegeti a DMD vezérlő és a chip.
Hibaként említhető még a Dynamic Black használhatatlan implementációja. DLP projektorral láttunk már jól megoldott DB-et, de ezen a modellel a DB teljesen használhatatlan. Csupán arra jó, hogy magas kontrasztértékeket lehessen mérni. Filmek megjelenítésére nem alkalmas. A vezérlés a lámpafényerővel játszik, lassan reagál a képi változásokra, és nagyon látni a beavatkozást.
Kifejezetten zavaró volt a teszt alatt, hogy a beállításokat nem lehet rendesen elmenteni. Főleg idegesítő volt amiatt, hogy CMS is van a projektorban. A CMS-sel kalibrálás sok plusz munkát és elmentendő beállítást jelent. A projektor szoftvere a beállításokat egyetlen módban (User) menti el. Ezt egy rossz mozdulattal felül tudjuk írni. Ha bármelyik másik módban egy kicsit is belenyúlunk a képbe, rámenti az User módra, és oda lesz minden korábbi beállítás.
Összegzés
Ugrásszerű fejlődés nem látszik ezen a modellen a H5360-ashoz és a H5360BD-hez képest. Persze a CMS segítségével pontosabbra beállítható, de ehhez műszeres kalibrálás szükséges, és a pontosabb színvilág csak jelentős kontrasztcsökkenéssel érhető el. Igazi előnye a korábbi modellekhez képest, hogy ezzel a modellel már megy a 144 Hz-es 3D megjelenítés, amellyel már kadenciahelyesen tudunk 3D-ben is filmeket nézni.
Bár tény, hogy összességében egy viszonylag szerény képességekkel rendelkező házimozi-projektor a H5370BD, de ennyi pénzért – a bruttó fogyasztói ár kb.174.000 Ft – sokat kapunk. Egy jó mindenes vetítő azoknak, akik megelégszenek a 720p felbontással, és nem ijednek meg egy kis szivárványtól. 3D teljesítménye ezen az áron kiemelkedően jó. Azonban akik kicsit is igényesebbek a jobb képminőségre, azok kb. 50-100 ezer forinttal drágábban már határozottan jobb 2D és 3D képet nyújtó, ráadásul 1080p felbontású belépő típusokat vásárolhatnak.
Értékelés
Előnyök
- 144 Hz-es aktív 3D
- Viszonylag használható CMS színkezelés
- Elfogadhatóra bekalibrálható színvilág
- 120 Hz-es direkt hajtás PC játékokhoz
- Jó fényerő általános használatra
- Elfogadható működési zaj
- Jó képi dinamika, elfogadható élességgel
- Alacsony ár
Hátrányok
- A legjobb színpontossághoz kalibrálva alacsony on/off kontraszt
- A dinamikus kontraszt-szabályozás használhatatlan
- 720p felbontás
- Beállítások mentése nem lehetséges
- Alapszintű objektív, enyhe fényszórással
Kontraszt- és fényerő-mérési eredmények
Legnagyobb fényerő (Bright mód, ECO lámpa mód kikapcsolva): 1860 lumen
Legnagyobb on/off kontraszt ugyanitt: 2400:1
Kalibrált fényerő (Movie mód bekalibrálva, BC 4): 640 lumen
On/off kontraszt (Movie mód bekalibrálva, BC 4): 1450:1
Gyári adatok
Fényerő: 2000 ANSI lumen
Kontraszt: 13000:1
Saját felbontás: WXGA (1280 × 720)
Izzó élettartama: 3000/4000 óra
Izzógarancia: 90 nap vagy 500 üzemóra
Tömeg: 2,2 kg
Garancia: 2 év
Zajszint: 32/27 dB
Képformátum: 16:9
Zoomarány: 1,1:1
balagee