2013. február
A Sony Professional már a tavalyi ISE kiállításon bemutatott újdonságaival átértékelte a professzionális AV területén játszott szerepét, és már akkor vizionálta a további intenzív előrelépést az oktatási, intézményi, otthoni és kereskedelmi AV megoldások területén. Lássuk, idén mit hozott a Sony Amsterdamba!
A bevezetőben jelzett szegmentálásnak megfelelőn a Sony standja (a recepciót leszámítva) csaknem geometriai szabályossággal négy részre volt osztva: „Retail”, „Home Cinema”, „Education” és „Corporate”. Mind a négy kiállító területen szerepeltek azonban projektorok is, és kijelzőpanelek is, persze a speciális felhasználási területnek megfelelően különböző típusok. A hardver mellett speciális signage és vetítési szoftver megoldások is felhívták magukra a figyelmet.
Érdeklődésünk középpontjában ugyan a projektorok állnak, de azért nem mehetünk el szó nélkül az új LED-es LCD kijelzőpanelek és más érdekességek mellett – ezekről írásunk második részében lesz szó.
Vetítéstechnika
A Sony tavaly sok új projektortípust hozott ki, ezekről a tavalyi ISE beszámolónkban nagyon részletesen írtunk (érdemes újraolvasni). Lényegében az ott felsorolt választék most is megjelent: az edukációs felhasználású „E” és „D”, továbbá a rövid vetítési távolságú „S” sorozatok, továbbá az installációs (üzleti és intézményi célokra szánt) „C” és F” sorozatok.
A Sony különlegességének számító VPL-VW1000-es 4K 3D házimozi projektor idén is szerepelt, és egy dedikált, a mozizáshoz ideálisnak mondható szobában folyamatosan a látogatók rendelkezésére állt.
A házimozi szoba bejárata a recepció mellett. A Sony büszkesége a VW1000ES 4K 3D projektor, újdonság a HW50ES és a síkpaneles 84"-es BRAVIA 4K 3D TV - ez utóbbi a moziszoba előterében volt látható
A házimozi projektorok családját gazdagítja az azóta kijött VLP-HW50-es típus, a „HW” sorozat legújabb tagja, amelyre kíváncsian várunk itt Magyarországon is, és várhatóan hamarosan egy részletes tesztnek tudjuk alávetni. A házimozi szoba előterében végre találkozhattunk a 84”-es 4K BRAVIA LCD TV-vel, erről később lesz szó.
Az ultra short throw, azaz ultra közelről vetítő oktatási vetítők között („S” sorozat) három újdonsággal, vagy inkább továbbfejlesztett modellel is találkoztunk, a VPL-SW536, SW526, SX536 típusokkal, így a tavalyi SX535 és SW535 modellekkel együtt öt ilyen készülék van a Sony kínálatában. Az új vetítők között van 3100 lumenes is, egyébként pedig vezeték nélküli kapcsolatra képesek USB vezeték nélküli LAN egységen keresztül. Az iskolákba, kollégiumokba, egyetemekre szánt gépek újabb típusait a tanárokkal és a diákokkal való konzultáció után fejlesztették ki, illetve fejlesztik tovább.
Az egyik ultrarövid vetítési távolságú projektortípus. A képen látható, hogy még nagy környezeti megvilágítás mellett is milyen fényes képet vetít
Az oktatásnál maradva, az „E” sorozat is ráncfelvarráson esett át, az E200-as sorozatban 6 új modell jött ki 2700-3700 lumen közötti fényerővel, USB megjelenítéssel és opcionális vezeték nélküli képességekkel. Az összes gépnél fontos volt a fogyasztás csökkentése, vagyis ezek a projektorok egyre energia-takarékosabbak.
Ami a nagyobb teljesítményű projektorokat illeti, itt sem maradt el a fejlesztés. Az „F” installációs sorozat két új modellel bővült, a VPL-FH31 és VPL-FH36 projektorokkal. Mindkettő rendkívül könnyen installálható, az Edge-Blending funkcióval több projektorral vetíthetünk szuperszéles képet, a Warping pedig lehetővé teszi a konvex és konkáv ível felületekre való vetítést. Az FH31-es különlegessége a függőleges (álló formátumú) vetítés, ami azt jelenti, hogy a projektort 180 fokban elfordíthatjuk, függőleges pozícióba (portrait üzemmód).
Két VPL-FH36-os projektor képének összefűzése egyetlen szuperszéles képpé az Edge Blending funkció segtíségével. A projektorok képe alatt a Sony professzionális síkpaneles kijelzői
A projektorújdonságok bemutatásának végére hagytuk a Sony „nagy dobását”, a 3LCD technológiát megőrző lézerprojektort (idáig csak DLP változatban létezett ilyen), amely hangsúlyozottan nem hibrid, hanem kizárólag lézerfényforrást használ. Híreink között erről a készülékről már beszámoltunk.
A cég eléggé szűkszavú az új lézerprojektor tulajdonságait illetően. Egyelőre annyit tudunk, hogy a fényereje eléri a 4000 lument, a felbontása pedig WUXGA (1920 x 1200). Egyébként a külseje az „F” sorozatot idézi, a háza ugyanis ugyanolyan, mint az „F” sorozatú projektoroké. A Sony várhatóan a nyár folyamán hozza forgalomba.
A világ első lézerprojektora, amely megtartotta a 3LCD technológiát. Fényereje 4000 lumen, felbontása WUXGA
Síkpaneles kijelzők
Igaz, hogy a 84”-es BRAVIA LED TV-t, közelebbről az FWD-84X9005 típust a Sony házi használatra tervezte, de sejtésem szerint – csakúgy, mint a VW1000ES projektor esetében – a professzionális felhasználóknak is kedvence lesz.
Az új generációs LCD panel felbontása kb. 8 millió pixel (3840 x 2160), és a 84” méret már erősen elgondolkodtatja a házimozi híveit is, hiszen a projektorokkal kapcsolatos fényerő-, illetve környezeti világosság problémák itt megszűnnek.
A készülékből két példány volt a standon, az egyiken külön e célra készült 4K anyagok mentek, valóban lehengerlő képminőségben. Egy méter távolságból már semmiféle pixelstruktúrát nem lehetett felismerni, a részletgazdagság pedig tényleg lényegesen jobb a Full HD-nél. A másik példány kint volt a stand sarkánál, és signage üzemben működött. Ebből is kitűnik, hogy professzionális kijelzőként is megállja a helyét.
4K felbontású, 3D BRAVIA LED TV. Az átlóméret 84 hüvelyk, a pixelek száma kb. 8 millió (3840 x 2160)
Az „igazi” professzionális kijelzőpanelekből a Sony-nak nagyon széles választéka van, hiszen ezeket a legkülönbözőbb célokra és helyeken használják a köztéri információs kijelzőktől az eladótéri reklám-megjelenítőkön át a projektort helyettesítő vagy azt kiegészítő panelekig.
Egy részük a BRAVIA Professional LED Display nevet viselik, ide tartoznak az FWD-EX sorozatú (kisebb méretű) és az FWD-HX sorozatú (nagyobb méretű, max. 65”) LED világítású LCD kijelzők. E két sorozat valamennyi tagja Full HD felbontású, és típusonként változóan rengeteg szolgáltatásuk van (beépített Wi-Fi, a környezeti fény érzékelője, HDMI-RS232C konverter box, Hotel mód stb.)
A kijelzőpanelek másik csoportja a Public Display – azaz köztéri vagy nyilvános kijelző – kategória. Ezek túlnyomó többsége szintén Full HD, a legújabb „S” sorozat háromféle méretben jött ki: 55”, 46” és 42” átlóval. Az FWD-S55H2 típus (Full HD LED Public Display) 1000 cd/m2 fénysűrűségű, ami nagyon magas érték. Egyébként ezek a panelek szünet nélküli (24 órás) használatra készültek, mind a képminőség, mind a kivitel rendkívül igényes. A „B” sorozat típusainak fényereje nincs ekkora, de ugyanilyen strapabíróak és képminőségűek.
55"-es Public Display professzionális kijelzőpanel, 24 órás működésre tervezve
Egyebek
A fent említett BRAVIA LED professzionális kijelzőpanelek legújabb generációja meg tudja jeleníteni a HTML5 tartalmat közvetlenül a hálózatból – ez volt a Sony és egyúttal talán az ISE egyik legnagyobb újdonsága a Digital Signage területén, elsősorban a kiskereskedők számára. Így egyszerűvé vált a dinamikus, izgalmas tartalom készítése, amely felhőben vagy helyi szervereken hosztolható a közvetlen szétosztáshoz a hálózatkész BRAVIA képernyők számára.
Lényegében „box-mentes” digitális signage megoldásról van szó, ahol tehát szükségtelenné válik egy dedikált médialejátszó használata minden egyes képernyőnél. A Sony azt tervezi, hogy hamarosan kiegészíti ezt a rendszert egy egyszerű és olcsó tartalomkészítő szoftverrel, így bármely kereskedő mutatós, jó minőségű tartalmat állíthat elő speciális eszközök nélkül.
Eredeti Sony fejlesztés: a HTML5 Digital Signage. A legújabb síkpaneles kijelzők közvetlenül megjelenítik a hálózatból kapott HTML5 tartalmat. Kiegészítő médialejátszóra nincs szükség
Az előadók munkáját megkönnyítendő, a Sony két vezeték nélküli audio szettel sietett az előadók segítségére, és ezeket a kiállításon is bemutatta. A DWZ-B70HL egy vevőt, egy adót, egy lavalier mikrofont és egy headset mikrofont tartalmaz, a DWZ-M70 pedig egy kézimikrofont (a beépített adóval) és egy vevőt. A készülékek a 2,4 GHz-es frekvenciasávban dolgoznak, a digitális hang 24 bites, 50 kHz-es mintavételezéssel. Az átvitel védelme 128-bites AES kódolással megoldott.
A vezeték nélküli Sony DWZ audioeszközök: az egyik szet adót, vevőt és headset/lavalier mikrofont tartalmaz, amásik kézimikrofont és vevőt
Azon szervezetek, intézmények számára, amelyek globális hallgatóság számára digitálisan közvetíteni akarják a megbeszéléseket, tájékoztatókat, a Sony egy sor eszközt kínál. Pl. a BRC-H900 HD 3CMOS színes videokamera jelét a BRBK-IP10 IP egység az RM-IP10 kamera-távvezérlőhöz továbbítja – így akár 112 BRC kamerából álló rendszer vezérelhető.
A video- és audiojelek választására és keverésére szolgál az MCS-8M switcher, 8 bemenettel és 4 kimenettel. Az állóképek importja USB porton lehetséges.
Az előadások élő adásba küldésekor hasznos eszköz az audio- és videojelek kezeléséhez az MCS-8M switcher
Az NXL-IP55 Live Production Unit lehetővé teszi több HD videostream átvitelét LAN hálózaton keresztül. Egy Gigabit Ethernet LAN linken keresztül 3 videó downstream és 1 upstream, vagy 2 downstream és 2 upstream lehetséges, beleértve a hangot, a tallyt és a genlockot.
***
Remélhetőleg sikerült, ha nem is teljes, de legalább az érdeklődést felkeltő áttekintést adni a Sony 2013-as ISE kiállításról, január 29-31. között.
NA