2014. január
Az Integrated Systems Europe a professzionális AV-ipar legnagyobb európai kiállításává nőtte ki magát. A Sony természetesen minden évben látványosan kiépített standon mutatja be display-újdonságait (és más érdekességeket). Jelen írásunk néhány héttel a 2014-es ISE előtt készült, és néhány kiemelt terméket szeretne bemutatni a Sony projektorok széles választékából.
Aki esetleg kíváncsi a Sony 2012-es vagy 2013-as szereplésére az ISE-n, oldalunkon a következő helyeken olvashat részletes beszámolót:
https://www.projektor.hu/sony+projektorok+amsterdamban.html
https://www.projektor.hu/szakcikkek/projektorujdonsagok/.htmlsony+amsterdam+2013.html
4K szimuláció és vizualizáció
A legnagyobb feltűnést minden bizonnyal a Sony első professzionális 4K projektora, az SRX-T615 fogja kelteni. A digitális megjelenítés legújabb evolúciós szintje a 4096 x 2160 pixeles 4K kép, amely természetesen nemcsak a vetítéstechnikában, hanem a televízió-készülékek és a professzionális síkpaneles kijelzők világában is terjedőben van. A nagy felbontás persze a legfeltűnőbben a nagy vagy nagyon nagy képméretek esetében jelent lényegesen jobb képminőséget, hiszen a kisebb paneleknél a konvencionális nézési távolságból a szemünk nemigen észleli a nagyobb pixelszámot.
Nem így a nagyméretű vetítőernyőknél, ahol a relatív nézési távolság kisebb, és a 4K felbontás lényegesen jobb, életszerűbb képet tud nyújtani, mint a 2K (a 4K valójában a teljes képfelületre számolva 4-szer nagyobb felbontást jelent, mint a 2K).
A max. 18000 ANSI lumenes, 12000:1 kontrasztarányú SRX-T615 a Sony 4K digitális mozitechnológiája keretében kifejlesztett vetítő, amelyet a cég optimalizált a legkülönbözőbb ipari vizualizációs és szimulációs alkalmazásokra. Emellett természetesen a projektor kiemelt alkalmazási területe a digitális mozi is, tekintettel a 4K optikai engine kiváló jellemzőire. A projektor választható színterei: sRGB (gyári alapbeállítás), AdobeRGB és DCDM.
A cserélhető objektívek választékában megtalálható ikerobjektív (dual lens) lehetővé teszik a projektor konfigurálását a villogásmentes, polarizációs 3D vetítéshez, 2 db 2K kép (a jobb és a bal szem számára) egyidejű vetítésével.
Az Edge Blending funkció egyszerűvé teszi a még nagyobb képek előállítását, pl. két projektorral 7K x 2K panorámakép vetítését (1K átfedéssel).
Az SRX-T615 hat darab HPM lámpát tartalmaz, külön cartridge-ban, ami direkt költségcsökkenést jelent egy-egy lámpa esetleges kiégésekor, hiszen nem a teljes fényforrást kell cserélni. Maga a csere egyszerű és biztonságos. Emellett a különféle alkalmazásokban az igényeknek megfelelően redukálni lehet az éppen használt lámpák számát. Megemlítendő, hogy az alkalmazott lámpák élettartama is hosszabb, így összességében jelentősen csökkentek az üzemeltetési költségek.
A rugalmas installáció szempontjából különlegesség a projektor dönthetősége felfelé/lefelé ±45º-os szögben, illetve balra/jobbra ±10º-os szögben (az LKRM-U450-es lámpával), amire szükség lehet a szimulációs vagy egyéb látványos alkalmazások esetében.
4K házimozi-projektor
A Sony zászlóshajója a házimozi-projektorok között az elmúlt évben a VPL-VW1000ES volt, amely valóban kimagasló minőségű, ám árban nagyon magasra pozícionált vetítő (az ára Magyarországon jelenleg 6,5 millió forint körüli). A cég valószínűleg felismerte egy hozzáférhetőbb modell megjelentetésének szükségességét, és tavaly ősszel kihozta a VPL-VW500ES-t, kevesebb, mint fele akkora áron.
Annak ellenére, hogy néhány jellemzője szerényebb az új típusnak, mint elődjének, pl. a fényerő 2000 ANSI lumen helyett 1700 ANSI lumen, a kontrasztarány 1000000:1 helyett 200000:1, más paramétereket és szolgáltatásokat sikerült javítani. Melyek ezek?
A méret jelentősen kisebb lett, így az elhelyezhetőség is egyszerűbb. Ennél sokkal fontosabb azonban, hogy míg a VW1000ES nem támogatta a natív 4K lejátszást 60 fps mellett (a HDMI 2.0 szabvány még nem volt érvényben), a VW500ES ezt már tudja, rendelkezik a HDMI 2.0 porttal. Az új modellnek a zaja is kisebb lett (26 dB), ami nem elhanyagolható jellemző egy házimozi-projektornál.
Mivel egyelőre nagyon kevés a valódi 4K tartalom (bár remélhetőleg egyre több lesz), a VW500ES-t képessé tették a Full HD anyagok felskálázására 4K-ra, amivel a jelenlegi Blu-ray formátumból is kihozható a maximum (4K Reality Creation). Meg kell említenünk a projektorban alkalmazott TRILUMINOS technológiát, amely a szokásos vetítőrendszereknél nagyobb színtartományt, több árnyalatot és textúrát tud reprodukálni. A javított Motionflow technológia ezen felül képes megőrizni az eredeti 24 kép/s-os film hatását, ugyanakkor csökkenteni a gyors mozgások elmosódottságát (a „Film Projection” és a „Motion Enhancer” kombinálása).
A 4K-ban készített („4K Mastered”) anyagokat Full HD-re leskálázott formában a projektorra küldve csaknem az eredeti 4K élményt képes visszaadni, azaz kompatibilis a „4K Mastered” Blu-ray lemezekkel.
3D üzemmódban a beépített RF jeladó bármely RF 3D szemüveggel képes a szonkronitást tartani 10 m sugarú körön belül.
Néhány további jellemző: 3 db 0,74”-es High Frame Rate SXRD panel, montoros zoom és élesség, motoros objektívmozgatás (+85% függőleges, ±31% vízszintes), x.v.colour színtér (is), automatikus kalibrálhatóság, kézi kalibráció, opcionális vezeték nélküli HDMI (Full HD 60p-ig), a vörös és kék képelemek finom állíthatósága a zöldhöz képest (0,1 pixel pontossággal).
3LCD installációs lézerprojektor
Ennek a készüléknek a prototípusa már a tavalyi ISE-n nagy érdeklődést váltott ki. Addig ugyanis nem (és azóta sem) hozott ki egyetlen projektorgyártó sem lézer-alapú 3LCD projektort. A VPL-FHZ55 4000 ANSI lumenes installációs projektor a maga nemében egyedülálló ebben a szegmensben. Oldalunkon egy hosszabb cikkben már részletesen bemutattuk, ezért most csak röviden felidézzük a legfontosabb jellemzőit.
Ez a projektor – több más Sony 3LCD projektorhoz hasonlóan – a BrightEra™ LCD technológiát alkalmazza, azaz anorganikus paneleket használ, amelyek tartósabbak és megbízhatóbbak, mint a szerves anyagú LCD panelek. Mivel a polárszűrők is anorganikusak, az egész optikai engine hosszabb élettartamú.
Külsejét tekintve a megtévesztésig hasonlít a VPL FH31/36-os installációs projektorokhoz, de a belső felépítésben nagy különbség a kék lézerfényforrás alkalmazása, amely egy forgó tárcsa foszforbevonatának gerjesztésével hozza létre az immár inkoherenssé tett fehér fényt, amely a szokásos módon jut el az LCD panelekre (lásd a már említett írásunkat).
***
A fenti rövid áttekintésünket kedvcsinálónak szántuk azok számára, akik közelebbről szeretnének megismerkedni a Sony termékekkel és megoldásokkal a hamarosan sorra kerülő ISE 2014-es kiállításon, február 4. és 6. között.
Projektor.hu