2014. február
A Sony idén az eddigi legnagyobb területet bérelte az amsterdami RAI területén, és talán minden eddiginél gazdagabban mutatta be AV portfólióját, amely a szokásos digitális signage-tól az élő/webes produkciós eszközökön, a professzionális megjelenítőkön, az oktatási és üzleti vetítőkön, a vizuális kommunikációs eszközökön át a szimulációig és a vizuális szórakoztatásig terjed, és akkor néhány területet még nem is említettünk. Szokásunk szerint elsősorban a projektorokkal és más vetítéstechnika eszközökkel foglalkozunk, a többi témát ezúttal éppen csak érintjük.
Az idei „beyond definition” szlogen okozott némi fejtörést nekem, de jobb értelmezést nem találtam, mint hogy a Sony a fejlesztési céljait az öncélú technikai innováción (az egyre nagyobb felbontású eszközökön) túlra helyezi, és a többit a képzeletünkre bízza, ami köztudomásúan határtalan. Ennek lényegét pedig a szlogen második része (Capture. Share. Inspire.) tovább erősíti. Persze más értelmezés is lehetséges – ezt a Tisztelt Olvasóra bíznám.
Nemrégiben egy rövid előzetest publikáltunk az oldalunkon a várható főszereplőkről – már ami a projektorokat illeti. Néhány hónappal a kiállítás előtt ugyanis már részben tudni lehetett, hogy milyen új eszközöket fogunk látni, de szerencsére azt nem, hogy milyen alkalmazásokban, milyen konfigurációkban. Persze ezeken kívül sok más újdonság volt, de kétségtelenül a három legizgalmasabb vetítő az SRX-T615-ös, professzionális, 18000 lumenes 4K natív felbontású projektor, a VPL-VW500ES új 4K házimozi projektor és a tavaly már prototípus szinten bemutatott, és később már forgalomba is hozott (de még sokáig újdonságnak számító) installációs lézervetítő, a VPL-FHZ55 volt.
A Sony 3LCD lézerprojektora, amelyben a cég fényforrásként kék lézert alkalmaz
Ez utóbbi természetesen főleg a fényforrása miatt különlegesség, és megjelenésekor hosszabb cikket szenteltünk neki, amelyben a lézer és az LCD technológia egyesítéséből származó előnyöket is taglaltuk. A Sony frappánsan, bár természetesen kissé „merketing-orientáltan”, 10 pontban foglalta össze, hogy miért érdemes a hagyományos, lámpás projektorról erre a típusra váltani. Röviden soroljuk fel ezeket (10 bright reasons, azaz 10 világos ok):
- Akár 10 éves élettartam.
- Mivel a fényforrás nem megy tönkre, nem kell lámpát cserélni, az üzemelést megszakítani.
- A 20.000 órás működési idő alatt gyakorlatilag nem szükséges karbantartás.
- Láthatóan briliáns kép a 3LCD BrightEra paneltechnológiának köszönhetően.
- A fényerő tartósan állandó (3000 lumen mellett 10 éven keresztül).
- Nincs várakozási idő. Bekapcsoláskor azonnal felveszi teljes fényerejét, nincs bemelegedési idő.
- Bármilyen pozícióban, azaz bármilyen szögbe állítva használható, ami nagy installációs szabadságot jelent.
- Energiatakarékosság, környezetbarát felépítés. Mind a tágabb környezetet, mind a villanyszámlát kíméli.
- Klasszikus Sony kivitel. A készülék háza nagyon hasonló a többi F-sorozatú Sony projektor házához.
- 5 éves PrimeSupport extra támogatási szolgáltatás.
Ezekből a tulajdonságokból a Sony egy leaflet kiadványt is összeállított, amelyet az érdekesség kedvéért most bemutatunk:
10 ok, amely a Sony szerint indokolja a lézerprojektor választását
A Sonynak sikerült igazán látványosan kedvet csinálni a látogatóknak ehhez a projektorhoz. Három darab FHZ55-ös, egy termetes hajlított konzolra különböző szögekben elhelyezve egy csaknem negyedkörnyi ívelt felületre vetítette a három részképből – természetesen észrevehetetlenül – összefűzött képet. Úgy vettem észre, hogy a legtöbb látogatónak ez tűnt fel a leginkább a standon. Emellett a stand egy másik pontján az FHZ55 „szólóban” is látható volt működés közben.
Vetítés 3 db lézerprojektorral erősen görbült felületre
Valójában azonban a „nagyágyú” a fent már említett SRX-T615-ös volt, amely szinte minden szerepkörben használható, ahol nagy fényteljesítményre, extrém nagy felbontásra és minden tekintetben professzionális minőségre van szükség. Itt csak megemlítjük, amit a korábbi írásunkban már részleteztünk, hogy egy kétobjektíves cserélhető szerelvénnyel kiválóan alkalmas passzív 3D vetítésre is. A projektor egyébként 6 lámpával – amelyeknek nem kell mindig egyszerre működniük – állítja elő a maximum 18.000 lumen fényerőt.
A szimulációs, ipari vizualizációs és mozivetítési célra egyaránt alkalmas SRX-T615
Ami az ötletes konkrét alkalmazást illeti, a standon 2 db SRX-T615-össel a Sony egy rendkívül látványos 8K x 2K felbontású, azaz 4:1 oldalarányú, extra széles képet varázsolt a hatalmas ernyőre. Felnézve a kiállító terem kupolájára, megfigyelhető volt a robusztus fémtraverzekre szerelt két termetes projektor.
Szuperszéles 8K x 2K kép vetítése 2 db SRX-T615-össel. A felső kép a két projektort mutatja, az alsón látható a vetített panorámakép
Ha már a nagy (és nagyfelbontású) képről van szó, itt kell kitérnünk a Sony prezentációs újítására, a Vision Presenter megoldására (PWA-VP100), amely lényegében egy több forrás egyidejű megjelenítését, váltogatását, különböző méretű kijelzését lehetővé tevő szoftver/hardver, kombinálva akár egy sikpaneles 4K kijelzővel, akár egy kétprojektoros összeállítással, csatlakoztatott kamerával, internetkapcsolattal stb. Az előbbi lehet pl. a Sony 84”-es 4K síkpaneles kijelzője, de lehet egy két projektor összefűzött képéből álló felület is. A Vision Presenter vezérlése történhet hagyományos vezeték nélküli egérrel vagy tablettel. Az interaktivitás biztosított a rendszer elhelyezésétől függetlenül.
A síkpaneles kijelzőn öt forrásképet láthattunk a képernyő alsó felében, kisebb méretben, és ezeket lehetett kézzel tologatni a képernyő közepére, mintegy felnagyítva. A forrás lehet akár kamera élőképe vagy rögzített videó, fotó, internetes kép, hagyományos prezentáció stb., ezeket tetszés szerinti sorrendben lehet nagy méretben bemutatni. A több egyszerre látható kép száma, elrendezése és mérete egyébként rugalmasan változtatható, mindig a felhasználási cél és a konkrét körülmények szerint lehet konfigurálni.
A nagyobb méretű változat 2 db F-sorozatú WUXGA installációs projektorral (VPL-FH36), edge-blendinggel vetítette ki a 3552 x 1200-as, azaz kb. 3:1 formátumú képet. Itt 10 forrást lehetett egyidejűleg látni a bal oldali mezőben, és ezekből lehetett bármelyiket a középső nagy felületre, illetve a jobb oldali két kisebb felületre kirakni, tetszés szerint.
A Vision Presenter bemutatása kétprojektoros vetítéssel
A Vision Presenter néhány alkalmazási területét, mint az egyetemi előadóterem, a vállalati tárgyaló, a továbbképzés, a bemutató rendezvények, a tv-studió és egy szálloda előcsarnoka/recepciója, az alábbi kép szemlélteti:
A Vision Presenter néhány lehetséges alkalmazási területe
Még mindig a 4K világában maradva, szokás szerint a Sony egy dedikált moziszobában tette megtekinthetővé a tavalyi VPL-VW1000ES utódát, a VPL-VW500ES-t, illetve a projektor által vetített, valóban minden kétséget eloszlató képet. Ez tényleg a házimozi csúcsa, valódi natív 4K felbontásban. Már csak arra várunk, hogy mikor válik elérhetővé nagyobb mennyiségű 4K „szoftver”, azaz vetíthető anyag. A VW500ES-t, mint már utaltunk rá, szintén részletesen bemutattuk ITT és ITT is. Külön ki kell emelnünk a HDMI 2.0 interfészt, amely lehetővé teszi a 4K/60 fps megjelenítést, ami korábban nem volt lehetséges.
A Sony legújabb házimozi csúcsvetítője, a VPL-VW500ES
Az újdonságok sorában nem elhanyagolható szerepet játszottak az oktatási területet megcélzó új short throw és ultra short throw, azaz rövid, illetve ultra rövid vetítési távolságú projektorai (S-sorozat). A előbbi család négy új modellel (VPL-SW235, VPL-SW225, VPL-SX235 és VPL-SX225), az utóbbi öt új készülékkel gazdagodott (VPL-SW630, VPL-SW620, VPL-SX630, VPL-SW630C és VPL-SW620C). A két csoporton belül az egyes modellek elsősorban a fényerőben és a natív felbontásban különböznek: vannak közöttük XGA és WXGA típusok, a fényerő pedig 2600 és 3200 lumen között van. A „C” jelű két UST típus modell extra szolgáltatásokat nyújt: interaktivitás két tollal és automatikus kalibrációval, video capture és videokonferencia. Minden S-sorozatú készülék vezeték nélkül csatlakoztatható PC-hez (Windows és Mac), illetve tablethez (iOS és Android).
Az S-sorozat short throw családjának egyik új tagja, a VPL-SW235
Az ultra short throw kategóriában öt új típust hozott ki a Sony, egyforma kivitelben
A Sony AV portfóliójának egyéb összetevőt csak röviden megemlíteni tudjuk. Láthattuk a cég távvezérelt PTZ SRG kamerájával, interaktív short throw projektorával és vezeték nélküli digitális mikrofonjával plusz egy VAIO laptoppal felépített video- és adatrögzítő megoldását (a Crestron Capture LiveHD rendszere köré építve), az élő és webes produkció készítését az új Anycast Touch eszközzel (AWS-750), a már ismert professzionális HTML5 digital signage display-ket, és az interaktív BRAVIA síkpaneles kijelzőket (az Inmersus érintőképernyős technológiájával), továbbá a HD videokonferencia-eszközöket.
Cikkünket egy rövid videóval zárjuk, amely a HTML5-kompatibilis digitális signage panelek és U-touch panelek lehetőségeit villantja fel:
N. Á.